„Tömeges vándorlásra” indultak a műholdak a májusi geomágneses vihar után, és ez elég aggasztó
A Föld körül keringő műholdakra is jelentős hatást gyakorolt a májusi, hatalmas geomágneses vihar – de csak most derült ki, hogy mi történt pontosan.
A Föld körül keringő műholdakra is jelentős hatást gyakorolt a májusi, hatalmas geomágneses vihar – de csak most derült ki, hogy mi történt pontosan.
Egy egész űrerőmű-hálózatot hozna létre alacsony Föld körüli pályán a Star Catcher Industries, hogy a műholdak többé ne legyenek a saját napelemes rendszereikhez kötve. Az erőmű ugyanis több energiát tudna biztosítani a feladataikhoz.
Az ázsiai tigrisek az elmúlt másfél évszázadban élőhelyük 93 százalékát elvesztették. Ez csak egy példa arra, milyen veszélynek van kitéve sok vadon élő faj. Bár tudósok megpróbálnak újabb élettereket találni számukra, ez azonban nemcsak drága, de szinte lehetetlen küldetés is. A NASA nagy teljesítményű műholdjai, amelyek képesek felmérni a növényzet állapotát, segíthetnek a biológusoknak.
Mára mintegy huszonhétezer nem igazán odavaló objektum keringhet Föld körüli pályán, és úgy tűnik, ezeket nem könnyű követni: az egyik mini műholdat 25 éve nem látták már a földi érzékelők, de most előkerült.
Akár az ózonrétegben is kárt okozhatnak a légkörbe visszalépő, és ott elégő műholdakból származó fémrészecskék egy új tanulmány szerint. Műholdakból egyre több van, és egyszer mindegyik pályafutása véget ér.
A Föld körül keringő műholdak egyre növekvő száma miatt űrbalesetek veszélyére figyelmeztet az Európai Űrügynökség (ESA), mely egy igen érdekes megoldási javaslattal is előállt.
A SpaceX és más magánvállalkozások miatt rohamosan nő a Föld körüli pályán keringő műholdak száma, az Európai Űrügynökség űr-KRESZ bevezetését sürgeti.
Mindössze 100 gramm, mégis óriási veszélytől óvja meg a még működő űreszközöket az Airbus Detumbler nevű megoldása: az élettartamuk végéhez ért, már csak céltalanul pörgő műholdak pályáját teszi kiszámíthatóbbá.
A Norvégiához tartozó Andoya szigetén azért nyitották a kontinentális Európa első űrrepülőterét, mert az ukrajnai háború óta az európai országok nem tudják igénybe venni az orosz űrrepülőtereket.
Még nem áll készen az éles bevetésre az Ariane 6 hordozórakéta, addig is amerikai technológiával juttatnák az űrbe a Galileo navigációs műholdakat.
A Vosztocsnij űrállomáson találkozott Vlagyimir Putyin és Kim Dzsong Un. A találkozót megelőzően Észak-Korea két rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki keleti partvidéke irányába.
Egy új műhold-konstelláció fogja segíteni a polgári repülőgépek valós idejű követését, amely a radaros technológia korszerű kiegészítése lesz.