Mindössze 100 gramm, mégis óriási veszélytől óvja meg a még működő űreszközöket az Airbus Detumbler nevű megoldása: az élettartamuk végéhez ért, már csak céltalanul pörgő műholdak pályáját teszi kiszámíthatóbbá.
A műholdak számával arányosan a keletkező űrszemét mennyisége is egyre nő, lévén, mint a legtöbb elektronikai eszköz, a Föld körüli pályán keringő egységek élettartama is lejár egy ponton. Ezt követően azonban már csak céltalanul hánykolódnak az űrben. Ezt hivatott megelőzni az Airbus új, a francia űrügynökség a CNES támogatásával készített megoldása. Ez egy olyan, mágneses csillapító eszköz, amit az élettartama végéhez közeledve kell a műholdak oldalához csatolni.
A nagyjából 100 gramm tömegű, Detumbler nevű eszközben egy központi forgórész, valamint mágnesek vannak, melyek kölcsönhatásba lépnek a Föld mágneses mezejével, így akadályozzák meg a használaton kívüli műhold nem kívánt mozgását.
Míg a műhold megfelelően kering a pályáján, az Airbus eszköze egyszerű iránytűként funkcionál, igazodva a földi mágneses mezőhöz – ám amint elkezd forogni, a forgórész mozgása úgynevezett örvényáramot (Eddy current) idéz elő, mely lelassítja a műholdat.
A már használaton kívüli műholdak megjósolhatatlan módon kezdenek el mozogni, zuhanni – ez pedig azért veszélyes, mert nekimehetnek egy másik űreszköznek, vagy nem kontrollált módon térhetnek vissza a Föld légkörébe. A Detumbler azonban segítene abban, hogy a már működésképtelen műholdak is kiszámíthatóbb pályán haladjanak.
Az űrben felfúvódó szemeteszsákokkal üldözné az űrszemetet egy startup, már a NASA is érdeklődik
A TransAstra egy egészen különleges megoldással kezelné az egyre elhatalmasodó űrszemét-problémát: speciális zsákokkal gyűjtené be, majd hozná vissza azokat a Földre.
Az új eszközt a Exo-0 nanoműholddal fogják tesztelni még valamikor jövő év elején.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.