Mára mintegy huszonhétezer nem igazán odavaló objektum keringhet Föld körüli pályán, és úgy tűnik, ezeket nem könnyű követni: az egyik mini műholdat 25 éve nem látták már a földi érzékelők, de most előkerült.
Negyed évszázada se híre, se hamva nem volt annak a műholdnak, melyet néhány napja fedeztek fel újból.
Az eszköz egy 1974-ben indított, kísérleti műhold volt, az Egyesült Államok légierejének űr-tesztprogramjának egy darabja. Az S73-7-es számú műhold egészen apró, mindössze 66 centiméter széles, és csak egy feladata volt: a Föld körüli pályán keringve kalibrációs célpontként kellett (volna) szolgáljon a távérzékelő eszközök számára.
Ez a darab azonban sosem állt szolgálatba, a telepítése nem sikerült, és a ’70-es években egyszer már kámforrá vált. Ezután még előkerült, majd 25 éve ismét eltűnt a földi érzékelők elől – egészen mostanáig.
A műhold igazából – a sikertelen telepítése miatt – végig űrszemét volt. A napokban azonban újból sikerült megtalálni, és követni a pályáját.
Jonathan McDowell, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ asztrofizikusa a Gizmodónak elmondta: a konkrét egység azért tűnhetett el az érzékelők elől, mert kicsi, így a radarok is nehezen tudják érzékelni. Az is lehet, hogy ez csak a műhold egy darabja, ami nem is fém, így nem látszik jól a radaron.
A földi érzékelők körülbelül 27 ezer tárgyat követnek nyomon a Föld körüli pályán, és ez nem egyszerű feladat. Nehezítő tényező, hogy az objektumok már nem továbbítanak adatokat a „személyazonosságukról”, így csak különféle információk mentén lehet következtetni arra, melyik műholdról lehet szó.
„Olyan ez, mint a légiforgalmi irányítás” – hozza példának McDowell. Az amerikai védelmi minisztérium által követett 27 ezer objektum többsége elhasznált rakéta-gyorsítófokozat (booster), valamint működő vagy már használhatatlan műhold.
A működő szatelliteket leszámítva ezek már csak űrszemétként értelmezhetők, de a felbocsátott műholdak és rakéták száma is egyre csak nő, tovább súlyosbítva a problémát.
Az űrszemét kezelésére számos elképzelés létezik, az egyik például lézerrel, a Földről lőné ki az egyébként emberekre is veszélyes hulladékot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.