Tech HVG 2024. július. 25. 19:33

Lefotózott egy idegen bolygót a James Webb-űrteleszkóp, olyan, mint egy hideg Jupiter

Nagyjából 0 Celsius-fokos lehet az a szuper-Jupiter, amely a Földtől 12 fényévnyire található. A közelségének köszönhetően a James Webb-űrteleszkóp közvetlen fotót is tudott róla készíteni.

Közvetlen felvételt készített a James Webb-űrteleszkóp egy olyan exobolygóról, amely sok szempontból izgalmas a kutatók számára. Az égitest az Epszilon Indi-rendszer három csillagának egyike körül kering, tömege pedig hatszorosa a Jupiterének. Ugyanakkor a bolygó 20-40-szer távolabb van a csillagától, mint a Föld a Naptól, így meglehetősen hideg – számolt be róla az IFLScience.

A csillaga, az Eps Ind A egy törpecsillag, és hidegebb, mint a Nap. A bolygó ennek köszönhetően nagyjából 0 Celsius-fokos, ami jóval hidegebb, mint a forró Jupitereknek nevezett égitestek, amelyek az exobolygók utáni kutatás elsődleges célpontjaivá váltak.

Mivel a rendszer csupán 12 fényévre van a Földtől, tökéletes alanya a közvetlen megfigyelésnek. A csillag azonban túl fényes lett volna ahhoz, hogy a bolygó is látszódjon, ezért a James Webb-űrteleszkóp azon műszere segített elkészíteni a felvételt, ami képes mesterséges napfogyatkozás létrehozására. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ki tudja takarni a csillagok fényét úgy, hogy feltáruljanak a körülötte esetlegesen keringő bolygók.

T. Müller (MPIA/HdA), E. Matthews (MPIA)

Ezt használták ki a Max Planck Csillagászati Intézet kutatói, hogy tanulmányozzák a Jupiterhez hasonló bolygót. Elisabeth Matthews, a Nature-ben megjelent publikáció vezető szerzője szerint rendkívül izgatott volt a csapat, amikor megérkeztek az adatok az égitestről, kiderült ugyanis, hogy alábecsülték a szuper-Jupiter tömegét. Ráadásul messzebb is volt a csillagától a vártnál, a fénye pedig nagyobb, mint maga a bolygó. Emiatt meg kellett győződni arról, hogy nem egy háttérben lévő objektum fénye érte el a James Webb érzékelőjét.

A jelenlegi megfigyelések alapján a bolygó légkörében szénalapú molekulák, például metán és szén-dioxid találhatók, de lehetnek ott felhők is. Thomas Henning, a cikk társszerzője szerint a következő lépés, hogy elemezzék a bolygó kémiáját és éghajlatát, hogy részletesebb képet kapjanak arról, milyen lehet a planéta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.