A ChatGPT mögött állóval egyenértékű a tudása annak az új nyelvi modellnek, amelyet a Meta tett elérhetővé. További jó hír, hogy nyílt forráskódú, tehát szabadon használhatják a fejlesztők – emellett érkezik egy fotós újdonság a Messengerbe és az Instagramba is.
Llama 3.1 405B – így hívják a Meta új mesterségesintelligencia-modelljét, mely bizonyára gyakran kerül majd a figyelem középpontjába a képességei miatt.
Az új, 405 milliárd paraméteres nyelvi modell nyílt forráskódú, tehát bárki számára elérhetők a képességei. Tud kódolni, megválaszol néhány egyszerűbb matematikai problémát, és dokumentumokat is összegezni tud nyolc nyelven. (A magyar nincs ezek között.)
Azt azonban a TechCrunch kiemeli, hogy egy szöveges modellről van szó, tehát mondjuk egy képet nem tud értelmezni, ugyanakkor egy PDF vagy táblázat kielemzése megy neki. A képeket, videókat, beszédeket felismerő és generálni is tudó modelleken már szintén dolgoznak a Metánál, de ezek egyelőre még nem állnak készen a publikálásra.
A cég azt is közölte, hogy a Llama 3.1 405B egy 15 trillió (milliárdszor milliárd) tokenes adatkészleten lett betanítva – azaz körülbelül 750 milliárd szón. A modell egészen 2024-ig rendelkezik ismeretekkel. Az alapok hasonlók a korábbi Llama-modellekéhez, de finomítottak rajta a cégnél. A betanításhoz egyébként 16 ezer (!) darab Nvidia H100 GPU-t használtak.
A Meta szerint a Llama 3.1 405B pariban van a ChatGPT mögött álló GPT-4-gyel, és „vegyes eredményeket” ért el a GPT-4o-val és a Claude 3.5 Sonnettel szemben – tehát változó, hogy az egyes területeken melyik a jobb.
Az új Meta-modellt bárki letöltheti, de értelme természetesen csak fejlesztőként van – a futtatásához ugyanis komoly hardver szükséges, melyet az üzleti felhőszolgáltatók tudnak kínálni elsősorban.
A Llama 3.1 405B-t ugyanakkor a felhasználók is kipróbálhatják, már amennyiben az Egyesült Államokban élnek – a Meta AI ugyanis az Európai Unióban nem elérhető. Ahol azonban igen, a Facebook, az Instagram, a Messenger chatbotjaiban már elérhető a legújabb modell, mely komplexebb kérdésekre is válaszolni tud a korábbiaknál. A felhasználóknak azonban jelenleg manuálisan kell az új modellre váltaniuk, és csak néhány lekérdezésig örülhetnek az újdonságnak – az app ezt követően automatikusan visszavált az egyszerűbb modellre, a Llama 3.1 70B-re.
Van más újdonság is
A Meta a fenti mellett egy új, kimondottan fotók generálására kihegyezett modellt is bemutatott, melynek már a neve is beszédes: „Imagine Yourself”. Ez angolul is jó szójáték, de ha úgy fordítjuk, hogy „Képzeld el magad”, még a magyarban is meg lehet találni benne egy utalást a képességeire.
Az újdonság szintén a Meta AI része, és a Messengerben, az Instagramban (és a többi Meta-platformon) lesz elérhető a szerencsés országokban. Az Imagine Yourself használatához szükség van egy fotóra valakiről vagy valamiről, akit/amit aztán egy szöveges parancs mentén lehet elhelyezni adott környezetben. Például, ha azt kéri, egy strandra repíti a Meta mesterséges intelligenciája, úgy, mintha tényleg ott lenne. Vannak eszközök a finomításra is, például egy csapásra ki lehet cserélni a képen látható macskát egy kutyára. Ehhez szintén csak szöveges parancsok szükségesek.
Rossz hír azonban, hogy egyelőre az EU-ban ez sem lesz elérhető.
A Meta új modellje tovább erősíti a versenyt az MI-piacon, ám a csavar a történetben az, hogy – sok más céggel szemben – a Llama 3.1 405B nyílt forráskódú, tehát ingyenes a fejlesztők számára. Ez segítheti az ez irányú fejlesztéseket, és lejjebb szoríthatja a többi szereplő árait is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.