A kínai Pejhang Egyetem kutatói olyan miniatűr drónt építettek, amit nem hagyományos elektromotorral szereltek fel. Ez a változtatás komoly előrelépést hozott az ilyen eszközök fejlesztése terén.
A mikroméretű légi járművek (micro aerial vehicle, MAV) rendkívül hasznosak lehetnek olyan feladatok ellátásában, mint a bajba jutottak felkutatása és mentése, vagy a védett állatok megfigyelése, ám van velük egy alapvető probléma: nem túl hatékony a működésük. Egy 10 grammnál kisebb szerkezet üzemideje alig 10 perc, ami akadályozza az elterjedésüket, és gátat szab a felhasználhatóságuknak.
A kínai Pejhang Egyetem kutatói most egy olyan miniatűr drónt készítettek, ami egy papírlapnál is könnyebb, alkatrészeit pedig nem viseli meg a hosszabb üzemidő sem. Az eszközről készített publikáció a Nature-ben jelent meg.
A csupán 4,21 grammos CoulombFly napenergia segítségével működik, amit egy leheletvékony napelem generál. A hagyományos rotorok helyett egy speciális forgóegység segíti a repülésben, ami két részből áll: egy fixen rögzítettből, valamint a benne forgó rotorból. Előbbi nyolc pár pozitív és negatív elektródából áll. Amikor áramot kap, elektromágneses teret generál, ami megforgatja a rotort, így pedig levegőbe tud emelkedni a MAV.
A készülék még nem tökéletes: a napelem miatt a robot nem tud akármikor a magasba emelkedni. Ettől függetlenül arányaiban sokkal nagyobb tömeget képes felemelni, mint a hasonló készülékek, arról nem is beszélve, hogy mivel nem hagyományos elektromotor hajtja meg a rotort, így nem is melegszik. Ennek köszönhetően az élettartama is sokkal hosszabb, mint más miniatűr drónoké.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.