Évente több mint 1 000 000 tonnával kevesebb szén-dioxid kerülhet a levegőbe, ha Dubajban elkészül a Green Spine nevű útszakasz. Még kertészkedni is lehet majd mellette.
Hamarosan olyan autópálya épülhet Dubajban, amire a világon még sehol nem volt példa. A fenntartható városok fejlesztésével foglalkozó dubaji székhelyű URB a tervek szerint egy 64 km hosszú szakaszt készít el, aminek középpontjában a megújuló energia és a fenntarthatóság áll majd – írja az Ubergizmo.
A tervek szerint az útszakasz 100 százalékban megújuló energiát, elsősorban napenergiát használ majd. A pálya közepén villamosok közlekednek majd, amelyek ebből táplálkoznak, az autópálya mentén pedig városi kertek és rengeteg zöldterület kap majd helyet. A kertekben mindenki magának termelheti meg a saját zöldségét, gyümölcsét.
A Green Spine nevű szakasz a Zájed sejkről elnevezett (Sheikh Mohammad Bin Zayed Road) E311-es úton kap majd helyet, ami mintegy 8 millió lakos számára áll majd rendelkezésre. A fejlesztéssel csökkenhet a város szénlábnyoma.
A napelemek – amelyek többsége a villamossíneken kap majd helyet – 300 MW elektromos áramot állít majd elő, ami 130 ezer háztartás ellátásához elegendő. A rendszernek köszönhetően kevesebb fosszilis energiahordozó elégetésére lehet szükség, ami évente nagyjából 1 051 200 tonnával csökkentheti a károsanyag-kibocsátást.
Az autópálya forgalmát szenzorok figyelik majd, az erre fejlesztett intelligens rendszer pedig ennek megfelelően szabályozza majd azt. Az út mentén ültetett őshonos növények természetes hűtőközegként működnek majd, az ott élők pedig kocogni és piknikezni is tudnak majd a területen. Az útburkolat porózus felületet kap, ami segít megakadályozni az árvizek kialakulását és elnyelik az esővizet, hogy azt máshol hasznosítsák. Ennek megtisztításáért a Bioswales nevű cég felel majd.
Hogy mikorra készülhet el a világ legkülönlegesebb autópályája, egyelőre nem tudni, az viszont biztos, hogy a Green Spine a Dubaj 2040 projekt része, vagyis ekkora szeretnének egy élhető várost építeni a döntnökök. A projektről itt lehet teljes részletességében olvasni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.