Tech HVG 2024. július. 12. 11:03

Aszteroidának ütközhet Kína űrszondája, a cél világos

Ha nem módosul ismét a kitűzött cél, akkor 2027-ben vezetheti bele az egyik űrszondáját Kína a 2015 XF261 nevű aszteroidába, hogy letérítse azt a pályájáról.

Kína is megpróbálkozik ugyanazzal, ami 2022-ben a NASA-nak már sikerült: letéríteni egy aszteroidát a pályájáról azzal, hogy belevezetett egy űrszondát. Az amerikai szervezet két évvel ezelőtt vitte sikerre a DART-missziót, ezzel bizonyítva, hogy életképes lehet a bolygóvédelmi terve. Ha ugyanis baj lenne, és a Föld felé tartana egy aszteroida, akkor ezzel a módszerrel próbálnák meg kivédeni azt.

A Gizmodo beszámolója szerint Kína 2027-re tervezne ütközést egy Földre nem veszélyes aszteroidával, a 2015 XF261-el. A cél kettős: amellett, hogy letérítenék a pályájáról, az ütközéssel tudományos vizsgálatot is végeznének, hogy kiderítsék, honnan származik az objektum. Érdekesség, hogy a távol-keleti ország eredetileg a 2019 VL5 aszteroidát célozta volna meg 2025-ben – ezt még 2022 végé jelentették be a tudósok –, ám végül módosították a tervet.

Újra megnézték a tudósok, mitől volt annyira sikeres a NASA bolygómentő tesztje

A NASA tudósai újra elemezték a Dart űrszonda becsapódásakor rögzített adatokat, és kiderült, a szerkezet napeleme találta el először a Dimorphos aszteroidát.

Az XF261 körülbelül 30 méter széles, és nemrég a Föld közelében is elhaladt: július 9-én 50 millió kilométerre volt a bolygónktól. Az aszteroida rendszeres látogatója a földi pályának, évente kétszer keresztezi azt. A következőre 2025. február 21-én kerül majd sor.

A NASA az eddig felfedezett 31 ezer földközeli aszteroidából 2300-at tart potenciálisan veszélyesnek. Ezek azok, amelyek 48,2 millió kilométernél közelebb haladnak el a bolygónk mellett.

Kína két űrszondát küldene az aszteroidához, amelyek 3–6 hónapig kísérnék azt. Az egyik csak megfigyelné és vizsgálná, míg a másik nekiütközne. Előbbi szonda 6–12 hónapig figyelné a hatást.

Hogy miként sikerül majd a kínai akció, azt most még nem tudni. Ha azonban beválik a módszer, akkor a távol-keleti ország is csatlakozhat a NASA bolygóvédelmi programjához.

A DART-misszió során eltérített aszteroida egyébként nagyon furcsán viselkedik, amióta ütközött az űrszondával.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.