Szicíliában jelentős mennyiségű zöldenergia termelhető meg, amit el kell juttatni az olasz félszigetre. A szakemberek ezt tenger alatti kábelekkel oldhatják meg, ehhez pedig egy rekordra is szükség van.
Új rekordot állított be az olaszországi Prysmian cég. A vállalat 2150 méteres mélységbe telepített víz alatti kábelt, amire korábban még nem volt példa. Az Interestig Engineering beszámolója szerint az 500 kV-os nagyfeszültségű egyenáramú tömegimpregnált kábellel (High Voltage Direct Current Mass Impregnated, HVDC MI) már a próbateszteket is elvégezték, ami azt mutatja, jól sikerült a telepítés.
A mérnökök jelenleg a Földközi-tenger közepén dolgoznak egy új villamosenergia-folyosó kialakításán, amely a tervek szerint 970 kilométer hosszú, és 1000 MW kapacitású lesz. A Tyrrhenian Link nevű projekt két víz alatti kábelen keresztül köti össze Szicíliát Szardíniával az olasz félszigettel.
A most lefektetett kábelt a kábeltechnológia következő generációjaként emlegetik, mivel nagyon kicsi nyúlásra képes, nagy szilárdság-tömeg aránnyal rendelkezik, emellett kopásálló és nagyon nehezen fárad el az anyag. Ezekre a tulajdonságokra komoly szükség van, a tenger hullámzása ugyanis alaposan megedzeti a kábeleket.
A mostani kábelt nemcsak 2150 méteres mélységbe telepítették, de ott is tartják majd karban. A rekord annak is köszönhető, hogy újfajta borítást kapott a kábel, ami 50 százalékkal könnyebb, mint az acél. Ez ugyanaz a technológia, amit korábban 500 és 1000 méteres mélységben is alkalmaztak már.
A kábelre azért van szükség, mert Szicíliában rendkívül nagy mennyiségű megújuló energiát állítanak elő, amit az olasz félszigetre kell eljuttatni. A Tyrrhenian Linkre 1,7 milliárd eurót, vagyis nagyjából 667 milliárd forintot költenek.
A projekt két részből áll. Az egyik egy 490 kilométeres szakasz, ami a szicíliai Fiumetortót köti össze az olasz félszigeten található Torre Tuscia Magazzenóval, míg egy másik, 480 km-es kábel Fiumetortót a szardíniai Terra Malával.
2023-ban az Európai Unió kilenc földközi-tengeri tagállama: Horvátország, Ciprus, Franciaország, Görögország, Olaszország, Málta, Portugália, Szlovénia és Spanyolország fogott össze, hogy a Földközi-tenger térségét zöldenergia-központtá fejlessze. A cél, hogy minél több ilyen jellegű befektetést vonzzanak a Földközi-tengerhez.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.