Jelenleg a szaúdi King Faisal Specialist Hospital & Research Center az egyetlen olyan kórház a világon, amely gyerekeken is képes robotokkal műtéti beavatkozást elvégezni.
Fontos mérföldkőhöz érkezett a szaúd-arábiai King Faisal Specialist Hospital & Research Center. A kórházban 2019 januárjában kezdődött az a szívsebészeti program, amely során robotokkal műtik a betegeket, mostanra pedig már a 400. ilyen beavatkozást is sikerült elvégezni. A túlélési arány ráadásul 98 százalékos – írja az Interesting Engineering. A lap azt írja, mindez megszilárdítja az intézmény globális pozícióját a robotizált kardiológiai ellátás terén.
Az intézmény közlése szerint a robotokkal végzett beavatkozásnak hála kevesebb vérátömlesztésre van szükség, valamint rövidebb ideig kell lélegeztetőgépen tartani a betegeket. Mindez gyorsítja a felépülést, és csökkenti a szövődmények kialakulásának kockázatát. Emellett – mivel a robotokkal végzett műtétek kevésbé invazívak –, a kórházban tartózkodás ideje is csökkent, mintegy 50 százalékkal.
Mindennek köszönhetően az ellátás teljes költsége mintegy 40 százalékkal csökkent a hagyományos módon végzett beavatkozások költségéhez képest.
A kórházban az első évben 105 beavatkozást végeztek el a robotok segítségével, azóta pedig folyamatosan emelkedik ez a szám.
A szakemberek szerint a beavatkozás még az egyébként olyan magasabb kockázatú csoportba sorolt betegeknél is sikeres, mint a kiskorúak, az elhízottak vagy azok, akiket már többedik alkalommal kell megműteni. Ezzel együtt a szaúdi kórház a világ egyetlen intézménye, ahol gyerekeken is alkalmazzák a robotsebészetet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.