Tech HVG 2024. július. 01. 15:03

Grafént találtak a Holdon, és ez megcáfolja azt, amit a keletkezéséről tudunk

A kínai Csang’o-5 űrszonda által a Földre hozott kőzetmintákban 2–15 réteg vastag grafént találtak a Csilin Egyetem tudósai. Mindez komoly fejtörést okoz a tudománynak.

Komoly sikert jelent a kínai űrprogram számára a Csang’o-5 űrszonda küldetése. A szerkezet 2020 decemberében tért vissza a Földre, és bár a tervezettnél kevesebb mintát hozott az égitestről, azért így is számos fontos dologra derült fény. Kiderült például, hogy még 2 milliárd évvel ezelőtt is volt vulkanikus tevékenység a felszínén, az is, hogy rengeteg víz van ott, felfedezett egy új ásványt, sőt, annyi vasat talált a Holdon a kínai űrszonda, hogy újra kell gondolni az Apollo-program eredményét.

A Földre visszahozott mintákat azóta is folyamatosan elemzik, a Global Times pedig most azt írja, egy nem várt felfedezést tettek a tudósok. A Csilin Egyetem kutatói szerint a mintában természetes eredetű grafént találtak, ami annyira különlegesnek számít, hogy akár még a Hold keletkezéséről is új elméletet kell gyártani.

A jelenlegi elképzelés szerint a Föld életének hajnalán egy kisbolygó csapódhatott az égitestnek, ami kiszakított a bolygónkból egy darabot, ami aztán gravitációs pályára állt körülötte. Ebből a kiszakított anyagból lett a Hold. Az Apollo-program során gyűjtött mintákban nem találtak grafént, a mostani lelet azonban arra enged következtetni, hogy létezik egy olyan folyamat a Holdon, ami megköti a szenet. Ha ez valóban így van, akkor újra kell gondolni mindazt, amit a tudomány eddig tudott a Hold kémiai összetételéről és keletkezéséről.

Visszatért a Földre a kínai holdszonda, mely először hozott kőzetmintákat a Hold túlsó oldaláról – videó

Május elején indult a Holdnak, és most történelmi rakománnyal a fedélzetén landolt a Földön a kínai szonda.

A National Science Review című tudományos lapban megjelent publikációban a tudósok arról írnak, hogy a grafén a felszínt elérő napszél, valamint a korábbi vulkanikus tevékenység eredményeként jött létre. Az égitesten lévő „ősi szén” jelenléte azonban arra utal, hogy nem egy kisbolygóval való ütközés miatt keletkezhetett. Ugyanakkor – jegyzik meg a Csilin Egyetem tudósai – nem zárható ki az sem, hogy egy meteorit szállította a grafént a mintavétel helyére, így valójában csak véletlenül bukkantak az anyagra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.