Elég egy apró figyelmetlenség, és máris egy nagy összegű mobilszámlával kell szembenéznie – pedig csak néhány dologra kell figyelnie, hogy aggodalmaktól mentesen használhassa a mobilját külföldön is.
Bár néhány éve egy uniós rendeletnek köszönhetően már szinte korlátok nélkül lehet használni a mobiltelefonokat az Európai Gazdasági Térség (EGT) országaiban, a fogyasztói tudatosság továbbra is elengedhetetlen – figyelmeztet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).
Az EGT-n kívüli országokban a magyarországinál általában jóval magasabb díjszabással lehet telefonálni, a tagállamokban azonban az uniós roamingrendeletnek köszönhetően a „Mobilozz úgy, mint otthon” elve érvényesül. Ennek köszönhetően, ha egy európai nyaralás helyszínéről telefonál haza a családtagoknak, vagy Olaszországban járva hívja fel a Görögországban élő barátokat, ezt a Magyarországon megszokott díjakon lehet megtenni.
Az EGT-n belüli roamingdíjak számításának alapja a hálózaton kívüli percdíj, vagyis ha az előfizetőnek olyan díjcsomagja van, amellyel itthon valamennyi hálózatra díjmentesen lehet telefonálni, ezt roaminghelyzetben is meg lehet tenni.
Ha azonban itthon például csak a saját szolgáltató előfizetőivel lehet ingyenesen beszélni, a hálózaton kívüli telefonhívásoknál azonban 30 forintos percdíjat kell fizetni, akkor roaminghelyzetben is ezekkel a feltételekkel lehet telefonálni. A hívások fogadásáért azonban a szolgáltatók nem számíthatnak fel díjat.
Mobilinternet-használatkor főszabály szerint a hazai adatkeretüket használhatják a felhasználók „barangolás” közben is, korlátozás és felár nélkül, azonban korlátlan vagy olcsóbb díjcsomagok esetén a szolgáltatók meghatározhatnak egy külön roaming adatkeretet, ebben az esetben csupán ennek erejéig lehet mobilnetezni a külföldi tartózkodás alatt.
Amikor valaki belép egy másik országba, a szolgáltatónak SMS-ben kell tájékoztatnia az adott országban érvényes roamingdíjakról és egy korlátot is biztosítania kell: a számla ilyenkor nem haladhatja meg az 50 eurót.
Az NMHH ugyanakkor figyelmeztet, hogy az EGT-n kívüli országok határainál, például az ukrán vagy szerb határnál érdemes odafigyelni a „szándékolatlan” roamingra is: automatikus hálózatválasztás esetén ugyanis a telefon átkapcsolhat egy EGT-n kívüli külföldi szolgáltató hálózatára is, mert annak jele adott esetben belföldön is erősebb lehet a hazai szolgáltatóénál.
Ez váratlanul magas roamingdíjakkal járhat, ráadásul eközben a telefon háttérben futó alkalmazásai akkor is nem kívánt adatforgalmat generálhatnak, amikor egyébként nem használják a készüléket. Napjainkban már a háttértevékenységek is pillanatok alatt elfogyasztanak néhány megabájtot.
Ez a több gigabájtos adatcsomagok mellett már nem okoz komolyabb bonyodalmat, ám ha külföldön tartózkodik, megeshet, hogy megabájtonként akár 3000 forint feletti összeget is meg kell fizetnie. Így pikk-pakk elérheti azt az ember azt a limitet, mely felett a szolgáltató blokkol. A semmiért (mert néhány megabájt tényleg szinte semmire sem elég már) pedig elég sok tud lenni ez a maximum limit is:
az unió által megszabott 50 eurós korlát jelenlegi árfolyamon körülbelül 19 800 forint.
Hogy 1 MB adat hány forint, az változó, de bármennyi is, a fenti összegeknél minden esetben leáll a forgalmazás, és tájékoztató SMS-t küld az operátor. Érdemes utazás előtt tájékozódni a fix adatcsomagokról: manapság már néhány ezer forintért lehet venni több GB-os mobilkereteket. Ezek ára esetenként alig több, mint 2 MB ára adatalapú elszámolás esetén.
Hasznos a műholdas mobilkapcsolat, csak drága
Az utazások során érdemes odafigyelni a műholdas hálózatokra is, amelyek igénybevételéért a szolgáltatók rendkívül magas díjakat számlázhatnak.
Az NMHH-hoz már fordultak panasszal olyan előfizetők, akik repülőn utazva több százezres, akár milliós adatforgalmat hoztak létre tudtukon kívül. Olyan eset is előfordult, amikor egy kikötőben sétálva egy felhasználó eszköze műholdas hálózathoz csatlakozott, emiatt pedig akaratán kívül mintegy négymillió forintnyi adatforgalom keletkezett.
Ezen hálózatokra akkor sem vonatkozik a „Mobilozz úgy, mint otthon” elve, ha uniós tagállamok területén tartózkodik az előfizető. Bár kérhetik a szolgáltatónál az ilyen csatlakozások tiltását, ez nem mindig automatikus, ezért érdemes előre tájékozódni a nem kívánt költségek kivédéséért. A szolgáltatónak az ilyen csatlakozásokkor is tájékoztató SMS-t kell küldenie.
Azért, hogy az utazók elkerüljék a nem szándékos roaming költségeit, érdemes kikapcsolni okoseszközeiken az automatikus hálózatválasztást és kézileg kiválasztani az általuk preferált hálózatot, valamint a kikötők közelében és a kockázatos határvidékeken aktiválhatják a repülőgép-üzemmódot is – tanácsolja az NMHH.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.