Iráni és német kutatók szerint ha az agy megfelelő részét rövid ideig elektromos stimuláció éri, az segíthet enyhíteni az érzelmi traumával járó tüneteket – a depressziót, a szorongást és a rossz kedélyállapotot is.
A hétköznapok során gyakran hallani a kifejezést: megszakadt a szíve. Általában arra mondják ezt, akit valamilyen erős érzelmi trauma ért, véget ért a párkapcsolata, vagy elveszítette egy közeli hozzátartozóját. A jelenséget a tudomány is elismeri, és megtört szív szindrómaként azonosítja. Bár a szív valójában nem szakad meg, és nem törik össze, egy része megnagyobbodik, ami miatt valós fájdalmat érezhet az érintett.
Depresszió, szorongás, álmatlanság, hangulati ingadozások, rögeszmés gondolatok is jellemzők az adott emberre, megnő az öngyilkosság kockázata, emellett bizonytalanságot, tehetetlenséget és bűntudatot éreznek az érintettek – írja a The Guardian.
A jelenségre most az iráni Zanjan Egyetem és a német Bielefeld Egyetem kutatói kínálnak megoldást. A szakemberek azt állítják, egy nagyjából 190 ezer forintos készülék napi néhány percen át tartó viselése segíthet enyhíteni az érzelmi traumát. A Journal of Psychiatric Research tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint egy olyan fejhallgatóról van szó, ami enyhe elektromos árammal stimulálja az agyat.
A vizsgálatba a kutatók 36 önkéntest vontak be, akik épp megtört szív szindrómában szenvedtek. Az önkénteseket három csoportra osztották, mindegyikük öt napon át, naponta kétszer 20 percre vette fel a készüléket. Egyik csoportnál a homloklebeny felső részét, a dorsolaterális prefrontális kérget (DLPFC), míg a másiknál a középső részét, a ventrolaterális prefrontális kérget (VLPFC) stimulálták árammal. A harmadik csoportnál kikapcsolták az eszközt.
A kutatók azért választották épp ezeket a területeket, mert részt vesznek az érzelmek szabályozásában.
A vizsgálat során a kutatók arra jutottak, hogy a DLPFC-t érintő stimuláció hatékonyabb eredményt hozott, mint amikor a VLPFC-t kezelték. Ugyanakkor megjegyezték: mindkettő jelentős mértékben csökkentette a megtört szív szindróma tüneteit, valamint csökkentette a depressziót és a szorongást. A terápia után egy hónappal az önkéntesek még mindig jobban érezték magukat a kezelés előtti időszakhoz képest.
A kutatók szerint érdemes lenne nagyobb csoporttal is elvégezni a tesztet, az eredmények ugyanis segíthetnek a későbbi kezelések kialakításában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.