Tech HVG 2024. június. 19. 17:03

Ránézett a mesterséges intelligencia a beteg vérére, 7 évre előre megjósolta a Parkinson-kór kialakulását

Brit és német kutatók olyan diagnosztikai rendszert fejlesztettek ki, ami a mesterséges intelligencia segítségével segít felismerni a Parkinson-kór kialakulásával kapcsolatos markereket.

Jelenleg nincs olyan gyógymód, amely megvédené az agyat a Parkinson-kórtól, vagy segítene kigyógyítani az embert a betegségből. Éppen ezért – akárcsak az Alzheimer-kór esetében – a megelőzés és a korai felismerés az, amire a legnagyobb hangsúlyt fektetik a szakemberek. Minél korábbi fázisában sikerül ugyanis azonosítani a betegséget, annál több mindent lehet tenni annak érdekében, hogy az minél később jelentkezzen.

A University College London és a Göttingeni Egyetem tudósai ennek érdekében egy olyan diagnosztikai módszert fejlesztettek ki, ami jóval a betegség első tüneteinek jelentkezése előtt jelzi, hogy ki fog alakulni a Parkinson-kór. A kutatók a mesterséges intelligencia segítségével vizsgálják meg a betegtől levett vérmintát. Az analizálás után a rendszer akár hét évre előre képes 100 százalékos pontossággal megmondani, hogy kell-e számítani a neurodegeneratív betegség kialakulására – írja a The Guardian.

A lap szerint a rendszert úgy tervezték meg, hogy az Egyesült Királyság egészségügyi rendszerében akár már most azonnal is használni lehessen. Ennek köszönhetően ha megkapja a megfelelő engedélyeket, egyből be lehet majd vetni.

A tudósok az algoritmust arra tanították be, hogy felismerje a vérben lévő nyolcféle fehérje különböző mintázatait a Parkinson-kórban szenvedő betegeknél. Ezután az algoritmus ezután képes volt megjósolni a betegség jövőbeni kialakulását más, szintén vérmintát adó betegeknél. Egy esetben hét évvel korábban állította fel a diagnózist. Jenny Hällqvist, a Nature Communications című tudományos lapban megjelent publikáció vezető szerzője szerint könnyen elképzelhető, hogy a mesterséges intelligencia akár még korábban képes felismerni a betegség jövőbeni kialakulását.

A Parkinson-kór az elöregedő népesség miatt a világ leggyorsabban növekvő neurodegeneratív betegsége – a rendellenesség több mint 10 millió embert világszerte. Ezt az alfa-synuclein nevű fehérje felhalmozódása okozza, amely károsítja vagy elpusztítja azokat az idegsejteket, amelyek az agy egy részében dopamint termelnek.

A betegek remegést, mozgási nehézségeket és izommerevséget tapasztalhatnak, de egyensúly- és memóriavesztés, szédülés és idegfájdalmak is jelentkezhetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Matalin Dóra 2025. március. 30. 19:30

Gyötrődnek a kiskamaszokat nevelő szülők, de kicsit túl hamar feladják

Képben kell lenni, különben az internet lesz a gyerekünk felvilágosítója, szülőként igenis referenciapontnak kell maradni számukra – mondja Szél Dávid pszichológus, aki a Kamaszok című Netflix-sorozat óriási visszhangja kapcsán beszélt az influenszerek hatásáról a gyerekekre. Hogyan terjed az internetes nőgyűlölet, és miért fontos, hogy egy apuka megszeresse a Ninjagót? Mit tegyünk, ha elzárkózik a gyerek? Hogyan reagálják le eltérően a fiúk és a lányok a neten felszedett öngyűlöletet?