Brit és német kutatók olyan diagnosztikai rendszert fejlesztettek ki, ami a mesterséges intelligencia segítségével segít felismerni a Parkinson-kór kialakulásával kapcsolatos markereket.
A világ leggyorsabban terjedő neurológiai betegségének jellemző tünetei már a fiatalabb, akár harmincas éveikben járó betegeknél is megfigyelhetők. A betegség korai felismerése és folyamatos kezelése révén azonban hosszú ideig együtt lehet vele élni súlyos tünetek és szövődmények nélkül.
Hogyan ismerem fel, ha valakinek stroke-ja van, miért kulcsfontosságú az idő, és hogyan lehet belőle felépülni? Miért fontos időben észrevenni a Parkinson-tüneteket, és hogyan segíthet a család, hogy a hozzátartozó és az orvos a legjobb eredményeket érje el? Mit csinál az agyunkban a migrén, és hogyan tudjuk kezelni a bénító fejfájást? Wellbeing podcastunkban a leggyakoribb neurológiai betegségeket magyaráztuk el Tóth Adrián, a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának neurológus szakorvosa segítségével – de az is kiderült, milyen kapcsolat van az agyunk és a beleink között.
Amerikai kutatók szerint az SHLP2 kódjelű fehérje működését a jövőben érdemes lesz alaposabban tanulmányozni, segítségével ugyanis jelentős mértében csökkenhet a Parkinson-kór kialakulásának esélye.
Amerikai kutatók egyértelmű jelét találták annak, hogy akár egy egyszerű influenzavírus is jelentősen növelheti a neurodegeneratív betegségek kialakulásának kockázatát.
Tudjuk, hogy a természetben kárt tesznek, és hogy ránk nézve is károsak, ám most a Duke Egyetem vizsgálatából kiderült, hogy akár az agyunkba is eljutnak a mikroműanyagok.
A Texasi Egyetem kutatói szerint a kávézaccban lévő anyag segíthet megvédeni az agyat az olyan neurodegeneratív betegségek ellen, mint az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór és a Huntington-kór.
Amint a Jóbarátok sztárjai dollármilliomosok lettek, Matthew Perry „egy nagy, kövér csekket" küldött Michael J. Fox Parkinson-kór kutatását segítő alapítványának. A gesztust Perry nem verte nagy dobra.
A világon elsőként kapott olyan gerincimplantátumot a Parkinson-kórban szenvedő Marc Gauthier, azzal a céllal, hogy helyreálljon a járása. A jelek szerint nagyon jól működik a rendszer, nemhogy újra képes járni, de nagyobb távokat is gond nélkül megtesz.
Nagyfelbontású 3D-s felvételek kellenek csak a retináról a mesterséges intelligenciának, hogy megtalálja a Parkinson nyomait – sokkal hamarabb, mint a jelenleg alkalmazott klinikai módszerekkel az lehetséges. Ennek köszönhetően pedig hamarabb megkezdhető a betegség kezelése, mely meghosszabbíthatja a páciensek életét.