Bő fél évbe telt, hogy kijavítsa a NASA a Voyager–1 űrszonda hibáját, mostanra azonban mind a négy tudományos műszere megfelelően működik.
2023 végén komoly gond támadt a Voyager–1 űrszondával: értelmetlen adatokat kezdett el küldeni a Föld felé. A mérnökök hosszú hónapokon át dolgoztak azon, hogy megtalálják a hiba forrását, de nem volt könnyű dolguk, az eszköz ugyanis olyan messze van már a bolygónktól, hogy 45 órába telik egy üzenetváltás vele.
Végül 2024 áprilisára sikerült azonosítani a bajt: a memóriarendszer egyik chipjén keletkezett hiba miatt ontott értelmetlen adatokat a Föld felé a Voyager–1 űrszonda. A NASA most bejelentette, végre sikerült megoldani a problémát, így az űrszonda visszatérhetett a normál működéshez, és végre mind a négy műszere küldi a tudományos adatokat a Földre.
Az 1977-ben útnak indult Voyager–1 a Naprendszer szélénél jár, ott, ahová emberi eszköz – a Voyager –2 kivételével – még sosem jutott el. Az űrszonda most ott gyűjt adatokat, és küldi azt a Föld felé, így a szakemberek jobban megérthetik a helioszféra (a Naprendszer védőburka) és a csillagközi tér kölcsönhatásait. Hogy ezt mennyire fontos vizsgálni, azt jól mutatja az az eredmény, ami szerint a Földön a legutóbbi jégkorszak azért mehetett végbe, mert a Naprendszer hűvös gázokkal találkozhatott.
Áprilisban kiderült, az űrszonda három számítógépének egyike, a repülési adatokkal foglalkozó egység (flight data system, FDS), azon belül is egy memóriachip hibásodott meg. A szakemberek az ezen futó kódot a memória egy másik részére helyezték át.
Május 19-én a Voyager-missziót irányító csapat parancsot küldött az űrszondának. A NASA szerint a szerkezet fedélzetén lévő négy tudományos műszer közül kettő azonnal dolgozni kezdett, a másik kettő pedig további parancsokra várt. Mostanra ezt is megkapták, így a Voyager–1 teljes erejében tért vissza.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.