Tech HVG 2024. június. 12. 12:03

Óriási napvihar érte el a Marsot, videóra vette a NASA Mars-járója

A NASA számára fontos információkkal szolgált az a napkitörés, amelynek nagyenergiájú részecskéit a Curiosity Mars-járó kamerája rögzítette.

Egy nemrégiben lezajlott napkitörés során töltött részecskék és erős sugárzás indult el a Mars felé, így a NASA tudósainak egyedülálló lehetőségük nyílt arra, hogy megfigyeljék, hogyan zajlik le egy ilyen esemény egy másik bolygón. A napvihar hatását a szervezet Mars-járója, a Curiosity rögzítette – számolt be róla a Gizmodo.

A NASA által közzétett felvételek alapján a Curiosity kamerája rögzítette, amint a Napból elindult részecskék elérték a Mars felszínét. A szervezet szerint a marsi robot az elmúlt 12 éves működése során a legnagyobb sugárzási szintet mérte a vörös bolygón. Az adatoknak köszönhetően még pontosabban meg lehet majd jósolni, hogy a jövőben az űrhajósoknak mekkora sugárzást kell elviselniük a szomszédos planétán.

Ezzel párhuzamosan a NASA Maven nevű űrszondája sarki fényt rögzített a Mars Naptól épp távolabb lévő oldalán, ami hasonló volt ahhoz, amit májusban a Földön is tapasztalni lehetett.

No Title

No Description

A NASA szerint ha a napvihar pillanatában egy űrhajós ott állt volna a bolygó felszínén, akkor 30 mellkasröntgennek megfelelő sugárterhelés érte volna őt. Ez azért is fontos, mert a 2023-as években valóban embert küldhet a Marsra a NASA, akiknek például a barlangok szolgálhatnak majd menedék gyanánt.

Olyan erős geomágneses vihar érte el a Földet, hogy az óceánban odalent, 2,7 km mélységben is érezni lehetett

Kanadai kutatók szerint 2,7 kilométeres mélységben is a mágneses tér változását jelezték azok az eszközök, amelyek a május eleji napkitörés után „bolondultak” meg.

A mérések szerint a nagyenergiájú részecskék 10 percen át záporoztak a Marsra, a Curiosity felvételen pedig fekete-fehér csíkok és foltok formájában lehet ezeket látni. Ennek oka, hogy a részecskék a rover képalkotó érzékelőjét is elérték.

A Nap jelenleg a 11 éven át tartó napciklus maximuma közelében jár, vagyis a következő hónapokban még biztosan számíthatunk olyan intenzitású napkitörésre, ami legutóbb Magyarországról is látható sarki fényt okozott.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.