Tech hvg.hu 2024. június. 04. 09:03

4096 elektródát ültettek egy emberi agyba, jelentős eredményt ért el a Neuralink riválisa

Világrekordot döntött a Precision Neuroscience, mely több mint 4096 elektródát ültetett egy emberi agyba – méghozzá nem is kicsivel szárnyalták túl az eddigi, 2048-as csúcsot.

Mint az Interesting Engineering írja, az elektródák magasabb száma több adat mozgatását teszi lehetővé az agyból (vice versa), mely kibővíti az interfész képességeit. A rekordot áprilisban állították fel a New York-i Mount Sinai Health System egészségügyi szolgáltató egyik kórházában, egy, az implantátum tesztelésére épülő klinikai vizsgálat során.

8 négyzetcentiméternyi elektróda

A Precision implantátuma a Layer 7 Cortical Interface nevű megoldást alkalmazza. Ez egy vékony tömbnyi mikroelektródából áll, melyet úgy fejlesztettek, hogy a szövet károsítása nélkül illeszkedjen az agykéreghez.

A Precision Neuroscience által fejlesztett Layer 7 agy-számítógép interfész.
Precision Neuroscience

Valamennyi tömb 1024 elektródából áll; ezek átmérője 50-től 380-ig terjed, és egy egyedi hardveres interfészhez csatlakoznak.

Jelen vizsgálat során négy tömböt helyeztek el a páciens agyára. Összesen 8 négyzetcentiméternyi területet fedtek le így az elektródák. A Precision rendszere mind a négy tömbből továbbította az adatokat, részletes vizualizációt generálva az agy motoros-érzékelési határairól. Ez a sebészek számára egy fontos határvonal a műtétek során.

Agyhullámokkal írtak üzenetet Emmanuel Macronnak, európai kihívót kapott Elon Musk Neuralinkje

Az X (korábban Twitter) felületére írt bejegyzéssel küldött üzenetet Emmanuel Macron francia elnöknek Paul Barbaste, a francia Inclusive Brains vezetője. A készülék különlegessége, hogy a használatához nincs szükség műtétre.

A céget 2021-ben alapította négy, korábban a Neuralinknél dolgozó csapat. A megoldásukat már több emberrel is vizsgálják, és úgy tervezik, hogy 2025-ben piacra dobják az első kereskedelmi célú terméküket.

Eközben a Neuralink már egy emberbe is beültette az első agy-számítógép interfészét, mely lehetővé teszi az alany számára, hogy a gondolataival irányítson egy számítógépet. A vizsgálat ugyanakkor nem mentes a problémáktól, és az Elon Musk-féle cég mellett is van még riválisa a Precisionnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.