Tech hvg.hu 2024. május. 26. 21:47

Találtak egy potenciálisan lakható bolygót a Föld közelében, 42 Celsius-fok lehet a felszínén

Hamarosan a James Webb űrteleszkóp is megvizsgálja a Gliese 12b nevű exobolygót, aminek légköre a Föld és a Vénusz közötti különbségre is magyarázatot adhat.

Alig 40 fényévre van a Földtől az a Vénusz méretű exobolygó, ami az első igazán nagy siker lehet a Föld-szerű bolygók utáni kutatásban. Ez a Gliese 12b, amiről a csillagászok úgy vélik, nincs kizárva, hogy a hőmérséklete ugyanolyan, mint a szülőbolygónknak. A tudósok a Royal Astronomical Society Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című tudományos lapban publikálták eredményüket.

Shishir Dholakia, az ausztrál Dél-Queenslandi Egyetem doktorandusz hallgatója, a tanulmány vezető szerzője szerint az égitesten megfelelő lehet a hőmérséklet ahhoz, hogy folyékony víz legyen a felszínén. Egész pontosan úgy vélik, hogy a bolygón 42 Celsius-fok van. Ha valóban lehet rajta víz, akkor az élet jelenléte sem zárható ki. A kutató úgy véli, ha potenciálisan lakható bolygókat keresünk, akkor a Gliese 12b erre az eddigi legalkalmasabb jelölt.

Australian student helps discover potentially habitable planet the size of Earth

Shishir Dholakia of the University of Southern Queensland’s Centre for Astrophysics has identified Gliese 12b, a possibly temperate Earth-sized planet just 40 light years away.

A bolygó egy vörös törpecsillag, a Gliese 12 körül kering – nagyjából 12 nap alatt kerüli meg –, ami negyed akkora, mint a Nap, a hőmérséklete pedig a csillagunkénak nagyjából 60 százaléka.

A 40 fényévnyi távolság miatt valószínűleg nem fog az emberiség egyhamar eljutni a bolygóhoz, arra viszont tökéletesen alkalmas, hogy az olyan teleszkópokkal, mint például a James Webb alaposan megvizsgálják a légkörét.

Mindez azért fontos, mert az égitest segíthet megérteni, miért akkora a különbség a Föld és a Vénusz között. A kutatók úgy vélik, a légkör az, ami meg tudja változtatni egy bolygó felszínét. Mivel a Vénuszon rendkívül barátságtalan a légkör, így nincs esély az élet kialakulására, míg a Földön más a helyzet. A Gliese 12b a kapott fény mennyiségét tekintve a Föld és a Vénusz között helyezkedik el, vagyis ez lehet a hiányzó láncszem, ami segít megérteni a Naprendszer két planétája közötti különbség miértjét – írja a The Guardian.

A bolygóról a NASA is úgy gondolja, hogy érdemes a James Webb űrteleszkópot a bolygó felé irányítani. Hogy mikor érkezhetnek meg az első adatok, egyelőre nem tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.