Vélhetően egy rover található a napokban indított kínai holdszondán, melynek feladata nem tisztázott. Elképzelés azért akad.
A korábbi híreknek megfelelően május első napjaiban űrszondát indított a Hold sötét oldalára Kína. A Csang’o-6 nevű holdszonda, miután Hold körüli pályán haladva levált az űrhajóról, a landolást követő 48 órán belül meg is kezdi a talaj fúrását.
A mintákat egy tartályba gyűjti, majd visszakapcsolódik az űrhajóval, hogy azzal visszatérjen a Földre. Az egész küldetés 53 napos.
A szondának azonban van egy rejtélyes, nem kommunikált kis utasa is az oldalán. Ez látszólag egy rover, amit a Kínai Tudományos és Technológiai Szövetség (CAST) által kiadott friss képeken szúrt ki a Space.com.
A roverről, annak feladatáról semmit nem közölt Kína. A SpaceNews kínai weboldalakon látottak alapján arról ír, valamilyen infravörös képalkotó spektrométerről lehet szó, mellyel kimutatható lehet a holdi talajban és kőzetben megbújó víz.
A rover kis méretéből fakadóan jó eséllyel egy rövid életű eszközről lehet szó, így viszonylag gyors feladatvégzésre szánhatták. A SpaceNews úgy véli, wifin keresztül kommunikálhat a szondával.
A Csang’o-6-misszió pontos céljairól keveset tudni, túl a már említett kőzetminta-gyűjtésen – ez ráadásul már a 2020-as Csang’o-5 küldetésnél is megtörtént, így nagy a hasonlóság.
Peking űrprogramjának jelenlegi célkitűzése, hogy 2030-ra űrhajósokat juttasson a Holdra, és hogy ugyanebben az évben mintákat hozzon vissza a Marsról is. A távlati terveik között egy állandó holdbázis létesítése is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.