Nem szokványos, hogy valakinél a látásromlás a tüdőrák fő tünete. Most mégis ez történt. Az eset az orvosok és a betegek számára is fontos tanulságokkal szolgál.
Egy 32 éves indiai nő esete lehet az első (dokumentált) példája annak, hogy a tüdőrák következményeképp valaki a látását is elveszíti az egyik szemére. Az esetet a Radiology Case Reports folyóiratban írták le az indiai orvosok.
Ebből kiderül: a nő 20 napon át járta az orvosokat, mert a jobb szemére váratlanul elveszítette a látását – de a bal szeme sem volt tökéletes, időről időre villanásokat látott ezzel is. Szokatlan módon ezek a tünetek nem jártak együtt bárminemű fájdalommal vagy vörösséggel a szemeiben.
A látásprobléma okát először egy fizikai vizsgálat tárta fel; egy nagy léziót találtak a nő jobb szemében, mely úgy tűnt, leválasztotta a retináját. Egy kisebb lézió a bal szem esetében is látható volt.
A nő ugyanakkor nem mutatta jelét semmilyen tünetnek, mely magyarázhatta volna a problémát – legyen az fertőzés, vagy immunrendszeri rendellenesség. Az orvosok ugyanakkor tudták, hogy egyes, a tüdőt érintő betegségek időnként okozhatnak látásproblémákat – mint például a tuberkolózis (tbc).
Ezért a nő egész testét CT-vizsgálatnak vetették alá, és ebből kiderült: „elsődleges” daganat van a tüdeiben, valamint „másodlagos”, avagy áttétes daganatok a teste több pontján. A szemében is.
A szemben lévő daganatos elváltozásokat a szakemberek gyakran tulajdonítják a szervezet más pontjairól átterjedt ráknak, az azonban „nagyon ritka”, hogy a látásromlás a tüdőrák legfőbb tünete – összegez a Gizmodo.
Bár az orvosi irodalomban az indiai szakemberek találtak még nagyjából 60 hasonló esetet, még ezek körében is voltak olyan egyének, akiknél megfigyelhető volt valamilyen más kockázati tényező – idős kor, dohányzás stb.
A szakemberek szerint jelen állás szerint a szóban forgó eset az első, amikor a látászavar a tüdőkarcióma első, és egyetlen tünete egy nem dohányzó, középkorú nőnél. (Bár egy 32 éves személyt középkorúként hivatkozni túlzónak tűnik – a tanulmányban mégis ezt a kifejezést használták a nőre.)
A beteget onkológushoz küldték az orvosok, többet nem árultak el az állapotáról. Azt azonban hangsúlyozták a szakemberek, hogy az orvosok komolyan kell vegyék a nehezen magyarázható léziókat a szemben – főleg, ha azt mással nem lehet magyarázni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)