Tech hvg.hu 2024. április. 22. 20:03

613 napon át volt koronavírusos egy férfi, ami olyan hosszú idő, hogy a vírusnak volt ideje a testében új variánssá mutálódni

Az eddigi leghosszabb Covid-fertőzés esetét írták le a holland Amszterdami Egyetem kutatói. A 72 éves beteg 2022 februárjában fertőződött meg, és semmilyen kezelésre nem reagált.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Egészen új értelmezést nyert a hosszú Covid kifejezés az Amsterdami Egyetem kutatóinak legfrissebb esetleírásában. Normál esetben akkor beszélhetünk hosszú Covidról, ha egy betegnél még azután is jelentkeznek tünetek, hogy már kigyógyult a fertőzésből. Egy holland férfi esetében azonban egészen másról van szó: a páciens csaknem két éven át, 613 napon keresztül volt fertőzött – számolt be róla az IFLScience.

A kutatók közlése szerint ez a leghosszabb ideig fennállt (ismert) fertőzés: olyan sokáig volt a beteg szervezetében a vírus, hogy volt ideje egy új variánssá mutálódni.

A 72 éves férfi korábban őssejt-transzplantációt kapott, hogy ezzel kezeljék a vérrákját, később azonban egy másik rákos megbetegedést, az úgynevezett diffúz nagy B-sejtes limfómát diagnosztizáltak nála. A erre kapott gyógyszer miatt súlyosan legyengült az immunrendszere. Koronavírussal 2022 februárjában fertőződött meg, amit monoklonális antitestek és szteroidok kombinációjával kezelték. Kiderült, hiába, a fertőzés ugyanis tartóssá vált. Bár több védőoltást is kapott, a szervezetében nem termelődött ellenanyag.

65 millió ember beteg: végre egy nagyon jó hír jött a hosszú Covidról, lenyomatot hagy a véren

Brit kutatók szerint a hosszú Covid öt tünetét vérmintákból is ki lehet mutatni. Világszerte mintegy 65 millió embert érinthet a probléma.

A férfi végül 613 napon át volt beteg, ezidő alatt pedig többször is kórházba kellett szállítani. Érdekesség, hogy a fertőzés után nagyon rövid időn belül, már 21 nappal később a mutáció első jeleit lehetett felfedezni a víruson.

A szekvenálás azt mutatta, hogy a férfiben lévő vírus mutációja összefüggésbe hozható az egyik gyógyszerrel, amivel kezelték. 2022 februárja és 2023 szeptembere között összesen 27 koronavírus-tesztet végeztek el rajta, a minták pedig további 50 mutációt tártak fel. Ezek között megtalálhatók voltak a tüskeprotein egyes mutációi, amelyek arra utalnak, hogy a vírus alkalmazkodott ahhoz, hogy megkerülje az immunrendszert.

Megtalálták a hosszú Covid egyik legrosszabb tünetének okát, és egyelőre nincs rá gyógymód

A koronavírus-fertőzés hosszan tartó utóhatásától szenvedők közül sokan éreznek izomgyengeséget, ők a fertőzés előtti állapotukhoz képest sokkal hamarabb elfáradhatnak. Holland kutatók friss tanulmánya ennek hátterére világít rá.

Mindez a mögöttes egészségügyi problémák ismeretében azt jelentette, hogy a férfi szervezetének soha nem is volt esélye megszabadulni a koronavírustól. Arra ugyanakkor nincs bizonyíték, hogy a mutáció bárkit is megfertőzött volna.

A férfi 2023 októberében, az alapbetegség kiújulása miatt halt meg.

Az egyetem kutatói megjegyezték, bár ilyen hosszú Covid-betegséget még nem regisztráltak, korábban más kutatók már megállapították, hogy 100-ból 3 betegnél egy hónapnál tovább tarthat a fertőzés.

Az esetet egy szeptemberi orvosi konferencián mutatják majd be részletesen az orvosok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.