Tech hvg.hu 2024. április. 09. 18:03

24 milliárd kilométer távolságból találták meg a NASA mérnökei a Voyager–1 űrszonda hibáját

Minden jel szerint a memóriarendszer egyik chipjén keletkezett hiba miatt ontott értelmetlen adatokat a Föld felé a Voyager–1 űrszonda. A javítás még hónapokba telhet.

2023 végén komoly gond támadt a Voyager–1 űrszondával. A mérnökök azóta próbálják megjavítani az eszközt, ami nem könnyű feladat, tekintve, hogy minden egyes üzenetváltás 45 órába telik. Ráadásul a Földön csupán egy rádióantenna elég erős ahhoz, hogy a Voyager–1 meghallja az utasítást.

A NASA szakemberei nemrég azt közölték, találtak egy lehetséges hibát, ami zavart okoz a Voyager–1 működésében. Kiderült, az űrszonda három számítógépének egyike, a repülési adatokkal foglalkozó egység (flight data system, FDS) nem akarja az igazságot, és nem kommunikál a Voyager telemetria-modulációs egységével (TMU). Emiatt csak zavaros adatok érkeztek a Földre. Márciusban aztán váratlanul értelmes adatok jöttek a szerkezettől, ami közelebb vitte a tudósokat a probléma lokalizálásához.

Az elmúlt hónapok munkája nem volt hiábavaló: a NASA mérnökei megerősítették, hogy a Voyager–1 memóriájának nagyjából 3 százaléka sérült. Ez megmagyarázza, miért nem segített, amikor az FDS újraindítása. A jelenlegi információk alapján a szakemberek azt sejtik, hogy a probléma csupán egyetlen chipet érint a számítógép memóriarendszerében.

NASA

A kutatók úgynevezett poke-parancsot küldtek az FDS-nek. Ezzel arra utasították a Voyager–1-et, hogy különböző kiolvasási szekvenciákat használjon, így kerülve meg a memória hibáját. A válaszul kapott adatot végül sikerült dekódolni, ez vezetett oda, hogy kiderüljön, melyik memóriachippel van probléma.

A gond mögött valószínűleg az űrbéli sugárzás állhat, de az sincs kizárva, hogy egyszerűen csak elöregedett az alkatrész.

Egyáltalán nem úgy néz ki, ahogy eddig hittük: elkészült az első színhű kép a Neptunusz bolygóról

Annak ellenére, hogy az Uránusz és a Neptunusz nagyon hasonló felépítésű bolygók, színűk jelentősen eltér egymástól. A miértre most az Oxfordi Egyetem kutatói találták meg a választ, és kiderült, eddig rosszul tudtuk, hogyan néz ki az utóbbi planéta.

A Voyager–1 így is bőven túlteljesített, eredetileg ugyanis a Jupiter és a Szaturnusz vizsgálatára indították útnak. Végül elhaladt a bolygók mellett, majd elindult a Naprendszer széle felé. Jelenleg a mélyűr felé tart.

Mivel az űrszonda 1977-es számítógépes rendszere ma már rendkívül elavult, ezért a mérnököknek a kézikönyvet kellett bújniuk, hogy sikerüljön megérteni, mi történt a Voyagerrel. A szakemberek szerint néhány hét, de akár hónap is kellhet ahhoz, hogy a hibát kijavítsák, a szerkezet pedig ismét adatokat tudjon küldeni a mélyűrről.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.