Izlandi kutatók szerint az egyre több űrszemét miatt keletkező, majd a légkörben megolvadó fém egy hálót fog vonni a bolygónk köré, ami felére csökkentheti a mágneses erőtér méretét.
Régóta ismert probléma, hogy a Föld körül rengeteg, egyre csak több az űrszemét. Olyan sok, hogy az már a jövőbeni küldetéseket is veszélyezteti, ráadásul minden egyes újabb felbocsátott rakéta tovább növeli az űrszemét mennyiségét. A mérnökök éppen ezért évek óta azon dolgoznak, hogy valahogy megtisztítsák a bolygónk környezetét.
Ennek egyik módja az objektumok Föld felé mozgatása, majd légkörben történő elégetése. Egy nemrég elkészült tanulmány azonban arra figyelmeztet, a hogy ezzel a megoldással árthatunk az ózonrétegnek. Most egy másik tanulmány is előkerült, ami ennél is riasztóbb dologra hívja fel a figyelmet: ilyen módon a Föld mágneses terét is gyengíthetjük – írja a BGR.
Az arXiv preprint szerverre felkerült publikációban az Izlandi Egyetem kutatói arról írnak, hogy az olyan óriási műholdas hálózatok, mint amit a Starlink is készül kiépíteni, a felére csökkenthetik a Föld mágneses terének erejét. Sierra Solter-Hunt, a tanulmány vezető szerzője szerint a problémát a fémek párolgása jelenti, amelyek megolvadnak, amikor a működésképtelen műholdak belépnek a légkörbe, és ott felizzanak.
Az Izlandi Egyetem tudósa attól tart, hogy az elpárolgott fém egyfajta hálót képezhet az ionoszféra felső részén. Ha ez megtörténik, akkor a mágneses erőtér beszorulna a háló alá. Ennek hatására a mágneses erőtér, ami több ezer kilométerre nyúlik ki az űrbe, exponenciálisan csökkenni kezdene, ami miatt az eddigieknél jóval nagyobb sugárzást kellene elviselniük a műholdaknak és az űrállomásoknak.
A publikáció szerint még ha azzal a forgatókönyvvel számolunk, hogy a magnetoszférának nem esik baja, akkor is ott van az a lehetőség, hogy az űrhajók fedélzetéi elektronikájában kárt tehet az elpárolgott fém.
Solter-Hunt ezek miatt úgy látja, hogy ez a fajta forgatókönyv a legrosszabb arra, hogy megtisztítsuk az űrt a szeméttől. Ha ez megtörténne, akkor olyan lenne a légkör a Földön, mint a Merkúron vagy a Marson.
A tanulmány bírálói szerint a felvázolt forgatókönyvek rendkívül egyszerűek, annak az esélye pedig, hogy az olvadt fémből egy ilyen háló jön létre, elenyészően kicsi.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.