Kapcsolat lehet a test hőmérséklete és a depressziós tünetek között, derítette ki egy új tanulmány. A szakemberek részletesebb, például az emberek testhőmérsékletét szabályozó vizsgálatokat is terveznek a jövőben, hogy jobban megértsék a jelenséget.
Nem csak a testi, de a mentális megbetegedések is hatással lehetnek a testhőre – erre a megállapításra jutott a Kaliforniai Egyetem San Francisco-i kampuszának kutatócsoportja.
Egy TemPredict nevű projekt adatait használták fel, mely eredetileg azt vizsgálta, hogy a szokásosnál hamarabb megállapítható-e a Covid-19 fertőzés viselhető hőmérő eszközökkel – alapul véve a bőr hőmérsékletének változásait. (Erre a válasz: talán.)
Az így gyűjtött adatokat azonban más tanulmányokhoz is fel lehet használni, például jelen esetben a magukat depressziósnak valló emberek testhőmérsékleti értékeit is meg lehet vizsgálni a segítségével.
Mit tanácsolnak a depresszió ellen az orvosok? És mit a ChatGPT?
Esetenként felülmúlhatja az orvost a depresszió kezelésében a mesterséges intelligencia nyelvi modellje, a ChatGPT - szűrték le kutatásaikból a következtetést francia szakemberek, külön is kiemelve, hogy az MI-nél nem tapasztaltak olyan nemi, társadalmi osztállyal kapcsolatos torzításokat, amelyek az orvos-beteg kapcsolatban időnként megfigyelhetők.
A Scientific Reports folyóiratban publikált tanulmányt jegyző kutatók több mint 20 ezer résztvevő adatainak áttekintése után megállapították, hogy kimutatható összefüggés van a depressziós tünetek és az általánosan magasabb testhőmérséklet között. Ez az önbevalláson alapuló, valamint eszköz által adott hőmérsékleti adatok esetében is kimutatható volt.
A kapcsolatot tovább erősítette, hogy minél súlyosabb volt valakinél a depresszió, annál magasabb volt a testhőmérséklete.
Jelen vizsgálat ugyanakkor a mentális egészség és a testhőmérséklet közötti kapcsolatot tudta kimutatni, ok-okozati összefüggés felállítására nem volt alkalmas – jegyzi meg a Gizmodo.
Kérdéses még a kapcsolat iránya is: a depresszió emeli a testhőmérsékletet, vagy a magasabb testhő okozza a lehangoltság érzését? Esetleg ez oda-vissza történik?
Külön érdekes – és tovább erősíti az elméletet – az is, hogy a megfigyelések szerint, ha valaki kigyógyul a depresszióból, a testője is közelít a normál értékekhez.
Hamarosan kész az óra, amely előre bejelez a mániás depressziósoknak
Ha tudja mérni a pulzust, akkor miért ne mérhetné a bőr hőmérsékletét és elektromos változásait is? - tették fel a kérdést spanyol és holland kutatók, akik szerettek volna egy okosórát annyira „okossá" tenni, hogy alkalmas legyen a mániás depressziós páciensek állapotának megfigyelésére.
Sok azonban még a megválaszolatlan kérdés, így további vizsgálatok szükségesek a területen – a szakemberek pedig konkrétan a testhő szabályozásával szeretnék jobban megérteni a jelenséget.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.