Állatoknál, de sokszor az embernél is jelentősen rontja a teljesítményt, ha a munkáért kapott jutalom értéke lecsökken. Magyar és argentin kutatók családi kutyáknál vizsgálták meg, mi történik, ha a főttmáj-jutalomfalat helyett száraz tápra váltanak – az eredmény meglepő.
A kutyákat nem igazán zavarja a jutalomfalatok minőségének negatív változása, szemben sok más emlőssel, melyek inkább érzékenyek az efféle változásokra – derül ki az ELTE, a Buenos Aires Egyetem és a Déli Nemzeti Egyetem kutatóinak közös tanulmányából.
Sejthető, mit érez egy gyerek, akinek ugyanarra a teljesítményre már nem ötöst, hanem hármast ad a tanár – frusztráltság, kiábrándultság, motiválatlanság és leromló teljesítmény lesz a következmény, hozza példaként az ELTE TTK Biológiai Intézete. Ilyesmit élhetnek át azok az állatok is, amelyek valamilyen értékes, jóízű falatért küzdenek, majd váratlanul alacsony kalóriatartalmú, ízetlen „vacakot” kapnak.
Az ekkor mutatott negatív viselkedési reakciónak tudományos neve is van, amit magyarul leginkább „egymásra épülő negatív kontrasztnak” (successive negative contrast) lehet fordítani.
Mégis mit tud az a gép, ami 221 ezer forintért főz kutyaeledelt otthon?
Egy amerikai cég új készülékével otthon lehet elkészíteni a kutyák élelmét, ami több szempontból is előnyös lehet.
A jelenség kutatása rávilágít az elvárások fontosságára és a jutalomváltozások érzelmi hatására. Nem csak az állatkiképzőknek, versenyre felkészítő edzőknek, hanem mindenkinek, aki jutalmat is használ mások motiválására, fontos annak megértése, hogy az elvárások hogyan befolyásolják az érzelmeket és ezen keresztül a teljesítményt. De míg az embereknek meg lehet magyarázni, hogy miért kapnak ugyanazért a teljesítményért értéktelenebb jutalmat, állatoknál erre nincs mód, ezért különösen oda kell figyelni az elvárások fokozatos változtatására.
„Két viselkedéstesztben vizsgáltuk meg azt, hogy a jutalom értékének hirtelen lecsökkentése hogyan változtatja meg a teljesítményt. Nagy értékű jutalomnak főtt marhamájat használtunk, kis értékűnek pedig száraz kutyatápot” – magyarázza Mariana Bentosela, a Buenos Aires Egyetem kutatója.
Az első viselkedéstesztben a kutya akkor kapott jutalmat, ha a kísérletvezető mutatását követve odament egy edényhez, és nem egy másik, hasonló edényhez. A második tesztben egy kereskedelmi forgalomban kapható „gondolkodtató” kutyajátékból kellett kiszedni a jutalmakat kis fedők eltávolításával. A két teszt között tehát az volt a fő különbség, hogy az egyik társas helyzetben zajlott, és a jutalomhoz a kísérletvezető segítségével lehetett hozzájutni, a másik tesztben viszont a kutyák önállóan dolgoztak.
Betoltak 20 magyar kutyát az MRI gépbe, és most már biztos: ha ételről van szó, válogatósak az ebek
A kutyák agyában, pontosabban a jutalom feldolgozásáért felelős nucleus caudatusban is tetten érhető, hogy milyen ételt szeretnek igazán, és milyet kevésbé - derült ki az ELTE Etológia Tanszék és a francia Symrise Pet Food közelmúltban megjelent közös kutatásból.
A részt vevő kutyákat a kutatók két csoportra osztották. A kontrollcsoportban végig ugyanazt a száraz kutyatápot kapták a kutyák. A kísérleti csoportban viszont először májat, majd utána száraz tápot. A teszt végén pedig újra májat, hogy kiderüljön, ha esetleg már jóllaktak, és emiatt nem dolgoznak tovább.
A Journal of Veterinary Behavior című szaklapban megjelent eredmények szerint a mutatásos tesztben a kísérleti csoport kutyái lassabban, vonakodva mentek oda az edényekhez, amikor a száraz tápot kezdtek kapni máj helyett. A kontroll csoportban nem volt változás. A „kutyajáték” tesztben viszont a kísérleti és a kontrollcsoport viselkedése egyáltalán nem különbözött, ami arra utal, hogy a kutyákat nem zavarta a jutalom értékének csökkenése.
„Úgy tűnik, hogy a jutalom minőségének romlására bizonyos helyzetekben negatívan reagálnak a kutyák, de más helyzetekben nem. Lehet, hogy ennek módszertani okai vannak, például a főtt máj és a száraz eledel között nem olyan nagy a különbség a kutyák számára, mint képzeltük. De az is lehet, hogy a családban élő kutyák hozzászoknak a jutalom értékének folytonos változásához, hiszen gyakran kapnak étkezések között is apró falatokat” – magyarázza Kubinyi Enikő, az MTA–ELTE Lendület Társállat Kutatócsoport vezetője. A tanulmány megerősítette, hogy más állatokhoz képest a kutyák különlegesek abban, hogy a motiváláshoz használt jutalomfalatok minősége rendszerint nincs jelentős hatással a teljesítményükre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.