Tech Balogh Csaba 2024. február. 04. 18:03

Varázsolj nekünk valami szépet – teszten egy olcsó androidos mobil, a Honor Magic6 Lite

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Páratlan képminőséget, több szempontból is érdekes kijelzőt és többnapos üzemidőt ígér a megfizethető kategóriába tartozó új készülékével a Honor. Kipróbáltuk a Magic6 Lite-ot.

Most már olyan régen így van, hogy kezd közhellyé válni: az új okostelefonok ritkán (sosem?) hoznak forradalmi újítást. Ha a gyártók ügyesen és valóban praktikus segítő funkciók formájában építik be a mesterséges intelligenciát – erre az útra épp most lépett a Samsung –, abból lehet valami. Most a 400-500-600-700 ezer forintos kategóriáról beszélünk, melynek modelljei szolgáltatói kedvezménnyel sem gyakran állnak meg 250–300 ezer forint alatt.

De aki a listaáron 150 ezer körüli kínálatból válogat – azaz szolgáltatójánál néhány tízezer, nagyobb havi költés mellett pedig egyenesen forintért vásárol új mobilt –, az mire számíthat?

A válaszhoz közelebb visznek a gyártók sajtóközleményei és weboldalainak termékbemutatói: akkumulátorból olcsón is lehet jót kínálni, a képernyő terén is lehet érdekeseket mutatni és a kamerarendszer hardverével-szoftverével is lehet úgy játszani, hogy a mindennapok közösségi megosztásra szánt fotóiból bőven szépek készüljenek.

Ilyesmi úton indította el a Honor is a Magic6 Lite-ot, amelynél először is az említésre méltó, miben fejlődött elődjéhez, a Magic5 Lite-hoz képest.

Hát- és főleg előlap

Bár nem a legfontosabb, de első ránézésre ez tűnik fel: a Magic5 Lite konzervatív színválasztéka (fekete, zöld, ezüst) után látványos változás, hogy a Magic6 Lite a feketén és az elegáns zöldön túl narancssárga színben is elérhető. Tekintetmágnesnek talán nem neveznénk, de figyelemreméltónak mindenképp. Ráadásul nem csak azért, mert messziről nézve figyelmet kelt, közelebbről is kifejezetten igényes a vegán bőr hátlap. És így az asztalról sem könnyen csúszik le a készülék.

Balogh Csaba

Az előlapot még közelebb kell nézni, ha valaki fel akarja fedezni a méretkülönbséget: az AMOLED képernyő 6,67 hüvelykesről 6,78 hüvelykesre nőtt. Ez praktikusan észrevehetetlen, de azért jó.

Mellé ugyan odaírják a saját fejlesztésű Ultra-Bounce Anti-Drop technológia nevét és a laboratóriumi mérés szerint a tavalyi modellnél 20 százalékkal jobb ütésállóságot, azonban továbbra is azt javasoljuk, hogy szándékosan ezt senki ne próbálgassa, véletlenek esetén pedig a szerencséjébe bízzon, ne a gyártó azon állításában, hogy a készülék „bármilyen szögben landol, nem lesz baja”, ha 1,5 méterről leesik. Már csak azért sem, mert ezt csak a sajtóközleményben ígéri a Honor, a vásárlókat tájékoztató kisbetűs részben már azt írják, hogy „mivel precíziós elektronikai termékről van szó, a telefon leejtésekor fennáll a sérülés veszélye”. Sőt azt is hozzáteszik: „kérjük, légy óvatos, hogy elkerüld az eséseket vagy ütődéseket”. Ebben akkor egyet is érthetünk.

Az 1220x2652 pixel felbontású (Magic5 Lite: 1080x2400) képernyőnél a pixelsűrűség egy év alatt 395 ppi-ről 429 ppi-re emelkedett. A csúcsfényerőt 800 nitről 1200 nitre – azaz 50 százalékkal – növelték. A 120 Hz-es képfrissítési ráta maradt. Szóval, ha nem is törhetetlen, szépnek valóban szép. És hogy jó is: a tavaly nyáron, a Magic-sorozat új tagjába a Honor 90-ben tavaly nyáron debütált „rizikómentes” panel került, melynek egészségügyi előnyeiről akkor részletesen írtunk.

Honor

Betekintés a motorháztető alá

A Qualcomm Magic5 Lite-ban alkalmazott Snapdragon 695-ös processzorát Snapdragon 6 Gen 1-re cserélték. Semmi óriási dologra nem kell számítani, ez egy elvárható előrelépés, melynek köszönhetően a Magic6 Lite hozza azt, ami ebben a kategóriában most elvárható: a mindennapi felhasználás során megfelelő sebességgel teszi a dolgát. A komolyabb grafikájú játékoknál senki ne számítson csúcskategóriás élményre – amit nem is lenne igazságos elvárni egy középkategóriás telefontól. Félreértés ne essék: komolyabb játék is fut rajta, de célszerű a mobilhoz illeszkedő, visszafogottabb megjelenítési módot választani.

Míg a Magic5 Lite-ból volt 6 GB RAM-ot és 128 GB tárhelyt tartalmazó modell is, a Magic6 Lite felhasználói fixen 8/256 GB-tal találkozhatnak.

Az 5G, a (802.11 a/b/g/n/ac szabványú) wifi, az NFC és a Bluetooth 5.1 adott, ahogy a képernyőbe épített ujjlenyomat-olvasó is.

A hardvert újabb (12-es helyett 13-as) Android operációs rendszer hajtja meg, melyen már a Honor MagicOS nevű felületének 7.2-es verziója látható.

Így indul a történet.
hvg.hu

Ennek – a Honor és a Huawei telefonokról ismerős – látványvilága legegyszerűbben az alábbi videóval adható vissza.

Biztonsági frissítéseket negyedévente ígér a gyártó, az operációsrendszer-verziókból pedig azt, hogy nemcsak az aktuálisan legújabb Android 14 frissítése érkezik majd meg valamikor idén, hanem az ősszel debütáló Android 15 is (jövőre).

Kamerás képességek

A gyártó „tripla kamerarendszert” ígér „a mesteri fotózáshoz”. Előbbi egy 108 megapixeles, egy 5 megapixeles (széles látószögű) és egy 2 megapixeles (makro) lencséből áll. Zoomolni háromszoros nagyításig lehet.

Aki valamennyire ért a fotózáshoz, az ennyiből is sejtheti, hogy „mesteri” és „bámulatos részletességű” képekre a gyártó ígéretével ellentétben nem kell számítani. (Hiszen akkor mi értelme lenne például a Magic6 Prónak?) Azt viszont már a tapasztalat mondatja velünk, hogy elfogadható fotókra viszonyt nyugodtan számíthat az ember.

hvg.hu

Az 5 és 2 megapixeles lencséket tavalyról hozta át idénre a gyártó. A fő optikát viszont a Magic5 Lite-ban alkalmazott 64 megapixelesről növelte 108 megapixelesre. Persze a megapixelszám nem minden, de említésre méltó az 1/1,67 hüvelykes érzékelő és különösen az f/1.75-ös (Magic5 Lite: f/1.8) rekeszérték. További számhalmozás helyett tanúskodjanak inkább maguk a tesztfotók.

Egy borús nap kinti, jónak mondható fényviszonyai között a Magic6 Lite kategóriájában nézve elfogadhatóan teljesített. A képek nyomdában persze nem, de a közösségi alkalmazásokban minden további nélkül meg fogják állni a helyüket. A 3x-os zoommal készített fotók is vállalhatók, nyolcszoros nagyításnál a képjavító algoritmusok minket meglepően jól teszik a dolgukat.

hvg.hu
3x zoom
hvg.hu
hvg.hu
3x zoom
hvg.hu
Nyolcszoros nagyítás
hvg.hu
hvg.hu
3x zoom
hvg.hu
Nyolcszoros ráközelítés
hvg.hu
hvg.hu
Nyolcszoros ráközelítés
hvg.hu
Fénnyel szemben nem fotózunk – de ha mégis, akkor ilyen az eredmény.
hvg.hu
Közelebbről.
hvg.hu

Gyenge fényviszonyok között más a helyzet. Az eredmény éjszakai mód nélkül többször szinte értelmezhetetlen, a gyakran manuális aktiválást igénylő éjszakai móddal is csak majdnem elfogadható.

hvg.hu
Éjszakai módban
hvg.hu

Este, maradjunk annyiban, nem ezzel a telefonnal kell fényképezni.

Meddig tart, mondd meg, meddig még?

Míg a Magic4 Lite-ba 4800 mAh kapacitású akkumulátor került, a tavalyi Magic5 Lite-ba már 5100 mAh-s, az idei modell pedig még annál is jobb, 5300 mAh kapacitású pakkot tartalmaz.

A valós körülményeket szimulálván laboratóriumi precizitással mérő DXOMARK mérései szerint tesztalanyunkkal egy feltöltés után 21 órán át lehet videót nézni, 13 órán át böngészgetni, 12 órán át játszani. Ezt mi nem mértük végig, azt viszont megerősíthetjük, hogy átlagos használat mellett ezt a hardverösszeállítást két napon át kiszolgálja az akku. Aki pedig visszafogja magát, például mert egy kirándulós hosszú hétvégén csak néha veszi elő üzenetei átnézésére és fotózáshoz, az három napot is kihozhat belőle. (A DXOMARK egészen pontosan 3 nap és 5 órát mért.)

Akkumulátorban a Honor tud, ha akar: a DXOMARK akkumulátoros toplistájának élén sorakoznak a gyártó telefonjai, az első öt helyezettből négy, az első tízből hat a Honor készüléke.

képernyőkép / hvg.hu

Ez jó. Az viszont rossz, hogy a Magic6 Lite legfeljebb 35 Wattal tölthető. (Megfelelő töltőfejjel nulláról százra mintegy másfél óra alatt.) Az éppen nagyobb piaci részesedésért hajtó mobilgyártók nem ilyesmit szoktak kínálni. Az pedig nemhogy kellemetlen, hanem szinte hihetetlen, hogy a Honor itt most nemcsak lassan megy, hanem rossz irányba: a Magic5 Lite 40 wattos töltést kínált, előrelépés vagy egy helyben ácsorgás helyett tehát visszalépés történt. De jöjjön az a bizonyos hab ezen a nem túl finom tortán: a 2022 tavaszán kiadott Magic4 Lite még 66 wattos volt.

Tehát az innovációs idővonal a következőképpen alakult: 66-40-35. Hallod, hogy dübörgünk?

Vezeték nélküli töltésre nincs mód.

Némi vigaszt az nyújthat – és vélhetően részben magyarázza a lassítást is –, hogy az akkumulátor legalább sokáig kitart: a gyártó szerint kapacitása legalább 80 százalékát megőrzi még 1000 töltési ciklus után is.

Összegzés, árazás

+: megnyerő külső, szép és jó kijelző, hosszú üzemidő.

: nem vízálló, lassan tölthető.

A Honor Magic6 Lite 160 ezer forintos listaáron kerül forgalomba. Vannak plusz-mínusz tízezer, húszezer forintos különbséggel kicsit jobb telefonok, meg kicsit rosszabbak is. De Magyarországon vagyunk, ahol az emberek többsége szolgáltatónál vásárol magának mobilt, ahol ezek a telefonok – az ember díjcsomagjától függően – mind pár tízezer forintba kerülnek, és annyit mindenképpen meg is érnek. Ennek fényében a Honor Magic6 Lite-ja egy korrekt versenyző.

A nálunk járt narancssárga szín megnyerő, ahogy a szép és nagy képernyő is. A kamera hozza az elvárt szintet, a mindennapok megörökítéséhez és instázáshoz teljesen megfelel.

Az IP58-as vízállóságot 2024-ben bármilyen árkategóriában elvárnánk, helyette a mindössze fröccsenő víz elleni védelmet jelentő IP53 adott. Kár érte, ahogy a töltési sebesség terén bemutatott produkcióért is.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.