Obeliszknek nevezték el amerikai tudósok azokat a most felfedezett mikroorganizmusokat (viroidokat), amelyek az emberi emésztőrendszerben is megtalálhatók. Egyelőre azt sem tudni, hogyan kerülnek oda.
A Stanford Egyetem kutatói szerint az ember szája és bélrendszere hemzseg az olyan mikroorganizmusoktól, melyek eddig ismeretlenek voltak a tudomány előtt. A biorXiv preprint szerveren közzétett tanulmány szerzői vírusszerű struktúrákat fedeztek fel a szervezetben lévő baktériumok között. Úgy vélik, ezek az obeliszkhez hasonló struktúrák
akár azt is újradefiniálhatják, mit jelent élőlénynek lenni.
A vírusok alapvetően DNS-ből és RNS-ből álló, fehérjeburokkal védett genetikai csomagok. Közös jellemzőjük, hogy önmagukban életképtelenek, szaporodásukhoz és működésükhöz összetettebb élőlényekre van szükségük. A tudósok emiatt a mai napig vitatkoznak azon, hogy ezen parazita tulajdonságuk miatt egyáltalán élőlénynek tekinthetők-e.
Idővel kiderült, hogy vannak olyan mikroszkopikus méretű entitások, amelyek még a hagyományos vírusoknál is furcsábban működnek. A szatellitvírusoknak is van ugyan fehérjeburka, de képtelenek a szaporodásra egy másik vírus segítsége nélkül. Nemrég például olyan vírust találtak, amely vámpírként kapaszkodik egy másikra, hogy együtt fertőzzenek.
Jegyezze meg ezt a számot, nem vicc: tartsa be az 5 másodperces szabályt
Japán tudósok azt vizsgálták, mikor a legvalószínűbb a fertőzés kockázata, ha egy beteg ember mellett megyünk el.
Aztán jött Theodor O. Diener, és 1971-ben felfedezte, hogy léteznek viroidok: ezek szerveződése még a vírusénál is egyszerűbb, ugyanis nincs fehérje- vagy lipidburkuk, és gyakorlatilag egyetlen kis egyszálú, gyűrűs RNS-molekulából állnak. Ilyen viroidokat eddig csak csak növényekben találtak, ezért is érdekes a Stanford Egyetem tudósainak emberi szájban és bélrendszerben tett felfedezése.
Vizsgálatuk során olyan adatbázisokat elemeztek, amelyek kategorizálták a bél- és szájmikrobák aktív génjeit. Egy algoritmus segítségével ismeretlen genetikai szekvenciákat kerestek, amelyek független, viroidszerű RNS-hurkok jelenlétére utalnak. A vizsgálat során majdnem 30 ezer ilyen egyedi szekvenciát azonosítottak, amelyeket obeliszkeknek neveztek el.
Az elemzések azt mutatták, hogy ezek az obeliszkek a bélbaktériumok 7 százalékában, valamint a szájban lévő baktériumok felében megtalálható. Arra is sikerült bizonyítékot találni, hogy egy adott baktériumfaj, a Streptococcus sanguinis egy adott obeliszkpopuláció gazdája – írja a Gizmodo.
Ez a rendszer fog bejelezni, még időben, mielőtt megint elszabadulna egy vírus veszélyes mutációja
Brit és amerikai kutatók közös munkájának eredménye az a mesterséges intelligencia, amely a vírusok evolúciójából kiindulva jó előre jelzi, melyik variáns lehet a jövőben a domináns.
Bár az eredményeiket egyelőre még vizsgálják, ha minden mérés és következtetés stimmel, akkor a mikrobiális világ egy újabb rétegére sikerült rábukkanniuk.
A kutatók szerint az obeliszkek nem hasonlítanak egyetlen más viroidra sem, és olyan géneket hordoznak, amit soha nem láttak még előtte. Egyelőre azt sem tudni, hogy hatással lehetnek-e az ember egészségére, és ha igen, hogyan. És arra sincs még válasz, hogy ezek hogyan fejlődhettek ki.
A kutatók szerint mindez azt mutatja, nagyon sok feltáratlan része van még a tudomány ezen területének.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.