Tech László Ferenc 2024. január. 29. 18:03

Szalad, lépcsőzik és még szívet is rajzol a 2 millió forintos otthoni robotkutya – teszt, videókkal

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Nem, ez nem egy újabb, földi halandók számára teljesen hozzáférhetetlen ipari robotkutya, hanem egy olyan elektromos blöki, melyre a megfelelő pénzösszeg birtokában bárki szabadon lecsaphat. Teszten a Unitree Go2.

Az internet tele van azokkal a videókkal, melyeken a Boston Dynamics elképesztő tudású robotjai demonstrálják már-már félelmetes képességeiket. A közelmúltban mi is személyes barátságot kötöttünk egy ilyen robotkutyával, mely azonban 22 millió forintos ára és ipari kivitele miatt a széles tömegek számára tökéletesen elérhetetlen.

Messze nem állítjuk, hogy jelen tesztalanyunkért sorban fognak majd állni a vásárlók, mindenesetre az említett összeg tizedébe kerül és sokkal inkább alkalmas az úgymond hétköznapi, emberközelibb használatra, mint a Boston Dynamics „ágyúval a verébre” kategóriás termékei.

Kipróbáltuk, hogy mit tud a Unitree második generációs robotkutyája, a Go2.

László Ferenc

Kínából jöttem, mesterségem címere

A 2016-ban alapított és többek közt humanoid robotokat is fejlesztő kínai Unitree három évvel ezelőtt dobta piacra a Go1-et, mely akkor a világ első sorozatgyártásban készülő, szabad piacon elérhető négylábú robotja volt. Ennek továbbfejlesztett utódja a néhány hónapja debütált és most a magyar piacra is megérkezett Go2.

Íme egymás mellett a Go1 és a hasonló méretű, de jelentősen nagyobb tudású, illetve körülbelül 10 százalékkal olcsóbb Go2.

László Ferenc

A hatalmas bőröndben utaztatható robotkutya beüzemelése néhány perc alatt különösebb előképzettség nélkül könnyen lezongorázható. Első lépésben a talajra kell helyezni a hasán és a lábain fekvő robotot, aztán jöhet az oldalsó bekapcsológomb dupla megnyomása, amit egy félperces bootolás követ, és végül a kutyus felpattan a lábaira.

Ezt követően az okostelefonra telepített alkalmazás segítségével wifin keresztül csatlakozni kell az eszközre, és néhány alapbeállítást követően máris menetkész a technika.

László Ferenc

Jöhet a mehet

A telefon képernyőjén az alsó sarkokban lévő kezelőszerveken kívül egyrészt a robot által látott virtuális 3D-s kép, illetve a fejbe integrált 2 megapixeles kamera élőképe látható. A vezérlés roppant egyszerű, előre-hátra tudunk mozogni, ezenkívül pedig egy helyben foroghatunk, illetve a kutya fejtartása is fel-le dönthető.

Opcionálisan dedikált kontroller is kapható, melynek közepébe könnyen behelyezhető a telefon, így az élőkép és a valódi mini botkormányos irányítás előnyei kombináltan élvezhetők. A kontroller önmagában is használható, ilyenkor azonban bonyolult gombkombinációkkal érhető el az, ami a mobilon adott esetben egyetlen gombnyomás.

László Ferenc

Sötétben jó szolgálatot tehet az állítható fényerejű fejlámpa, de a második generációs Go legfőbb újdonsága az elöl nagy sebességgel forgó LiDAR, mely az elődhöz képest 50 százalékkal pontosabb, 5 centiméteres precizitású pozicionálást tesz lehetővé.

Hátrafelé van némi holttér, és bár elvileg előrefelé még szánt szándékkal sem lehet tárgyaknak vagy élőlényeknek nekivezetni a robotot, nekünk azért véletlenül sikerült betörni vele egy kisebb üvegfelületet, amit vélhetően levegőnek nézett a technika.

Mekkora és miket tud?

A 76 centiméter hosszú és 31 centiméter széles Go2 fekve 20, állva 40 centiméter magas. A közlekedési magassága három fokozatban állítható, így akár bizonyos tereptárgyak alá is be tud mászni, ha pedig lépcsőzésre kerül a sor, akkor az erre kitalált üzemmódban a normálnál jóval magasabbra emelgeti a lábait.

Lépcsőmászáskor icipici bizonytalanság érezhető a mozgásában, de tesztjeink során javarészt hibátlanul sikerült teljesíteni a különböző küldetéseket, így például a murvás, köves és gazos emelkedőkön, lejtőkön történő közlekedést is.

Hozzánk az Air nevezetű alapmodell érkezett kipróbálásra, melynek legnagyobb sebessége futó módban 9 km/h, de a jobban felszerelt és némileg drágább Pro és Edu kivitelek akár 12–13 km/h-ra is képesek, és nemcsak 4G mobilnettel vannak felvértezve, hanem a fedélzeti mikrofonnak, hangszórónak és AI-nek köszönhetően akár beszélgetni is lehet velük.

Látványosak a különböző előredefiniált trükkök, így például a pacsizás, a háton átfordulás, a nyújtózkodás, az ugrás, a levegőbe történő szív rajzolás, vagy a táncolás, de a Unitree újdonsága jelentősen túlmutat ezeken. A grafikus felületen egyszerűen összedobhatók saját kis programok, melyeknek köszönhetően a lehetőségek száma lényegében végtelen.

László Ferenc
László Ferenc

A tizenkét mozgástengellyel rendelkező Go2 egy 8000 mAh kapacitású, oldalra kihúzható és külsőleg tölthető akkumulátorból nyeri a működéséhez szükséges energiát. Egy feltöltéssel 1-2 óra üzemidő érhető el, a tartalék aksi nem olcsó, 275 ezer forintba kerül, illetve 370 ezer forintért akár kétszeres kapacitású telep is vásárolható.

A nagyteljesítményű nyolcmagos CPU által vezérelt robotkutya 15 kilogrammot nyom a mérlegen és nem is annyira a ventilátorai és a forgó szkennere, hanem a cserélhető gumivégű lábai hangosak, vagyis lopakodni képtelenség vele, már ha esetleg valaki kémkedni szeretne vele.

Ilyen feladatra a kerekeken gördülő robotok sokkal jobban megfelelnek, viszont ők nem tudnak olyan extrém terepkörülmények mellett mozogni, mint a négylábú társaik.

De mégis mire jó?

Igen impresszív látványt nyújt egy ilyen robotkutya működés közben, ehhez kétség sem férhet, azonban az első 1-2 perces rácsodálkozást után a legtöbbek agyán rögtön átvillan a kérdés, hogy „ez mégis mire jó?”.

Nos, a Unitree Go2, főleg a legkomolyabb Edu verziójában kiválóan alkalmazható oktatási, illetve kutatási-fejlesztési célokra, sok hazai gimnázium/egyetem örülne, ha egy ilyen vagy ehhez hasonló ketyere pihenne a szertárában. A szórakoztatási és marketinges lehetőségek szinte teljesen magától értetődők, ahol elkezd sertepertélni egy ilyen kutyus, ott szem nem marad szárazon.

László Ferenc
László Ferenc

Ezenkívül a biztonsági cégek és a rendfenntartó szervek is komoly hasznát vehetik egy ilyen járőrözésre és akár bombahatástalanításra is alkalmas, a szakadó esőt is elviselő eszköznek. A felső részre szerelt opcionális robotkar révén lehetőség van kisebb tárgyak megfogására, és

a 8–12 kilogrammos terhelhetőség sem kutya. Vagyis de.

Rendeztek már olyan sporteseményt, ahol hasonló robotok szállították a diszkoszokat és a gerelyeket, és a robotkutya képes lehet arra is, hogy kamerája révén leolvasson egy analóg műszert, és annak értéke alapján cselekedjen, és megnyomjon például egy nagy piros vészleállító gombot.

László Ferenc
László Ferenc

Opcionális kiegészítőként elérhető egy akár nadrágszíjra is könnyen felcsatolható kis jeladó, melyet a kutya kitartóan követ, akkor is, ha a gazdája komolyabb tempóval fut. Sőt, futás közben az elé kerülő tereptárgyakat is automatikusan ki tudja kerülni.

Ha bármi gond adódna, a vészleállító gomb megnyomására azonnal összerogyik és kikapcsol a robot, mely a komolyabb és persze sokkal drágább társaitól eltérően simán fellökhető egy rosszindulatúan goromba mozdulattal.

László Ferenc

Konklúzió

Hajmeresztő belegondolni abba, hogy mit tudhatnak a haditechnikai cégek által nagy titokban fejlesztett hasonló robotok, ha már egy úgymond boltban bárki által megvásárolható négylábú robot annyi mindenre képes, mint a Unitree Go2.

Az érző hús-vér kutyusoknak semmilyen módon és formában sem kíván konkurenciája lenni jelen tesztalanyunk, többek közt már csak amiatt sem, mert a kinézete sem ösztönöz arra, hogy megsimogassuk, vagy esetleg valahogy kedveskedjünk neki.

Bármerre jártunk vele, a 2 millió forintos alapárú, de akár rövidebb időre ki is bérelhető Unitree Go2 mindenhol megrökönyödést és csodálatot váltott ki az emberekből, a kisebb gyerekek és a négylábú kedvencek pedig picit meg is rémültek tőle.

László Ferenc

A fejlesztők minden további nélkül barátságosabbá tehetnék a robotkutyák külsejét, például gyömöszölhető bundával és a kutyákéhoz hasonló aranyos fizimiskával, azonban az ilyen mesterséges, mesterkélt állatok vélhetően végül még rémisztőbbek lennének, mint az egyértelműen robotnak látszó társaik.

A Unitree Go2-ről néhány órányi használat után gyorsan kiderül, hogy bár felettébb szórakoztató jószág, mégsem arra termett, hogy poénból levigyük sétálni az utcára. Ennél sokkal komolyabb feladatok bízhatók erre a futurisztikus munkaeszközre, és már most kíváncsiak vagyunk, hogy mit tudhat majd a következő generációs, remélhetőleg még olcsóbb verziója.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.