Egy nemzetközi kutatócsoport ígéretes eredménnyel jelentkezett. Úgy gondolják, hogy akár hetek alatt csökkenthető a kellemetlen fülzúgás egy okostelefonos alkalmazás segítségével.
A fülzúgás (latinul tinnitus) egy igen kellemetlen jelenség, amikor külső hangforrás hiányában hall valaki búgó, morajló, zakatoló vagy susogó hangokat. Egy meglehetősen gyakori panaszról van szó, ami leginkább az idősebbeket érinti. Van, akinél beavatkozás nélkül is elmúlik, míg másoknál befolyásolhatja a hallást, a hangulatot, a koncentrációt, az alvást, sőt súlyosabb esetekben szorongást vagy depressziót is okozhat.
Attól függően, hogy mi okozza a fülzúgást, léteznek terápiák rá (pl. az alapbetegség kezelése, hallásjavító készülék, műtét), de vannak, akiknél egyik sem segít. Nekik – elvileg – meg kellene tanulni együtt élni ezzel a problémával. Számukra lehet reményt keltő ausztrál, új-zélandi, francia és belga szakemberek fejlesztése. A kutatók állítják, hogy a fülzúgás akár már hetek alatt csökkenthető a MindEar nevű okostelefonos alkalmazáson keresztül végzett képzéssel és hangterápiával.
A fülzúgást kellemetlen, irritáló vagy tolakodó zajként lehet érzékelni, amit nem lehet kikapcsolni. Ráadásul az agy kitartóan összpontosít rá, és ezzel tovább edzi az elmét, hogy jobban figyeljen rá. Megfelelő edzéssel viszont rávehető az agy arra, hogy kevesebb figyelmet szenteljen a fülzúgásnak. Itt lép a képbe a kognitív viselkedésterápia, illetve a MindEar.
Az előbbi köztudottan segít a fülzúgásban szenvedőknek, viszont képzett pszichológusra van szükség a használatához. A MindEar viszont leegyszerűsíti az eljárást, miközben tulajdonképpen az agy reakcióit edzi. Ehhez az éber figyelem és a relaxációs gyakorlatok, valamint a hangterápia kombinációját használja, így tuja elérni, hogy a beteg által észlelt hang elhalványodjék a háttérben. A vizsgálatba bevontak kétharmada tapasztalt javulást 16 hét után, és ha ezen kívül még online pszichológushoz is hozzáfértek, akkor ez az idő a felére csökkent.
A MindEar célja tehát, hogy edzésprogramon keresztül segítse a pácienseket a fókusz gyakorlásában, felvértezve az elmét és a testet a stresszhormonok és az önkéntelen reakciók elnyomására, ezáltal csökkentve az agynak a fülzúgásra történő összpontosítását.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.