Drámaian megváltozik a családok szerkezete az elkövetkező években, miután az egyének hozzátartozóinak száma jelentősen csökkenni fog a közeljövőben – derítették ki német kutatók. Tanulmányukban a rokoni kapcsolatok jövőjét vizsgálták.
Ha szereti a népes családi ebédeket, ünnepeket, akkor most még szerencsésnek tarthatja magát, az igazi nagy családokra a jövőben már csak nosztalgiával lehet gondolni. Így gondolják ugyanis a rostocki Max Planck Demográfiai Kutatóintézet rokonsági egyenlőtlenségekkel foglalkozó szakemberei. Amszterdami kollégáikkal együtt publikáltak egy tanulmányt, amelyben előre vetítik az emberi rokoni kapcsolatok alakulását. Vizsgálataikhoz – írja a ScienMag – az ENSZ világnépességi kilátásainak 2022-es felülvizsgálatból származó történelmi és előrejelzett adatokat elemezték.
A végkövetkeztetés nem túl rózsás. Az egyének hozzátartozóinak száma a közeljövőben várhatóan több mint 35 százalékkal fog csökkenni. Egyre kevesebb lesz az unokatestvér másodunokatestvér és az unoka is, miközben a nagy- és dédszülők száma jelentősen nő. Míg 1950-ben egy 65 éves nőnek átlagosan 41 élő rokona volt, 2095-re egy ilyen korú nőnek már csak 25 élő rokona lesz.
Persze a családméretek most sem egyformák a világban és a jövőben sem lesznek azok. Ettől függetlenül a kutatók arra számítanak, hogy a családok összlétszáma a világ minden régiójában tartósan csökkenni fog. A legnagyobb visszaesés szerintük Dél-Amerikában és a Karib-térségben várható. Európában és Észak-Amerikában, ahol már eleve nem olyan nagyok a családok. Kevésbé lesznek szembetűnők a változások.
A kutatás amúgy nem öncélú. A hozzátartozóknak fontos szerep jut a gondozásban, és most úgy néz ki, hogy a jövőben kevesebben születnek majd, és nekik kell gondoskodniuk az idősebb felnőttekről. Ahogy nő az egyének és hozzátartozóik közötti korkülönbség, a családi hálózatok nemcsak kisebbek, hanem idősebbek is lesznek. Ez egyfelől jól jöhet mint segítség a gyerekgondozásnál, azonban később az időseknek is szükségük lehet gondozásra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.