Tech hvg.hu 2023. december. 29. 17:03

150 méter magas szélerőművet építettek fából Svédországban, és ez kifejezetten jó ötletnek tűnik

A svéd Modvion egy 2 MW-os szélerőművet épített, hogy megmutassa, ha vaskarika nem is, de szélerőmű igenis lehet fából.

A megújuló energiával foglalkozó startup cég, a svéd Modvion megépítette a világ legmagasabb fából készült szélturbináját – számolt be róla az Interesting Engineering. A moduláris konstrukció 150 méterre nyúlik fel. Az, hogy fából készült, komoly előnyt jelenthet az acélból készült szerkezetekhez képest.

A nagyobb turbináknak nagyobb tornyokra van szükségük, ami jelentősen megnehezíti a szállításukat, ezzel együtt pedig a telepítést is. A Modvion ehhez képest rétegelt furnérlapot használ, ami lucfenyőből készül. A tömörített rétegeket ragasztóval erősítik meg, így alakítva ki az ívelt részeket.

Modvion

Ezek a modulok könnyen a helyszínre szállíthatók, ahol össze lehet állítani a tornyot. Mivel a fa könnyebb anyag, mint az acél, így a kisebb súlynak köszönhetően magasabb tornyokat lehet építeni. Az egymásra rakott elemeket acélpántokkal erősítik össze.

A BBC szerint ez a megközelítés a hagyományos szélerőművek építésénél is alkalmazható, de azoknál a íves részek helyszíni összeszerelése növeli a költségeket, és karbantartási szempontból is problémás lehet.

Pörögnek a nap- és szélerőművek: 2025-ben már több áramot termelnek, mint a szénerőművek

A szakembereket is meglepő ütemben bővülnek a globális megújulóenergia-kapacitások. Bár a részarányuk még csak 13 százalékos, a fosszilis korszak - ha lassan is, de - a végéhez közeledik. Tudósok szerint 2050-re elérhető, hogy az energiatermelés 100 százalékban zöld legyen.

Emellett a környezeti hatást sem érdemes figyelmen kívül hagyni. A nagyobb szélerőművek több zöldenergiát termelnek, ugyanakkor több acél is kell a megépítésükhöz. Az acélt pedig fosszilis energiahordozókkal állítják elő, ami fokozott szén-dioxid-kibocsátással jár.

Modvion

A fából készült szélerőműnél 200 fa felhasználására volt szükség, melyek helyére több mint 200-at ültetett a Modvion. Emellett ha hozzávesszük azt, hogy a turbina zöldenergiát termel, akkor végeredményben több szén-dioxidtól mentesíti a környezetet, mint a hagyományos turbinák.

A Modvion egy 2 MW-os generátorral szerelte fel az első szélerőművét, amellyel bemutatja, miként működik a technológia.

A cég 2027-re évi száz darab, egy évtizeden belül pedig évente kétezer ilyen tornyot építene.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.