A sötét weben is aktív az a BidenCash nevű piactér, ami most egy különös akcióval igyekszik felhívni magára a figyelmet.
Lopott betéti- és hitelkártya-adatokat szór ki ingyen a lopott adatok árusítására szakosodott BidenCash áruház, összesen 1,9 milliót – írja a Bleeping Computer.
A sötétweben is aktív áruház szándéka az akcióval ismeretlen, de gyaníthatóan így szeretnék népszerűsíteni magukat a kiberbűnözők körében. A BidenCash még 2022 elején indult, és főleg adathalászattal és hasonló módszerekkel szerzik meg az emberek kártyaadatait, melyeket aztán 0,15 dolláros – azaz körülbelül 52 forintos – darabáron kínálnak eladásra.
Időnként azonban ingyenes „akciókkal” hívják fel magukra a figyelmet, fennállásuk óta már több mint ötmillió kártyaadatot szórtak ki a webre teljesen díjmentesen.
Korábbi elemzések nyomán a Bleeping Computer kiemeli: az ilyen, kiszivárogtatott adatbázisokban sok az ismétlődés, valamint a lejárt/már letiltott kártya. A portál átfésülte a most kiadott gyűjtést, és úgy találták, abban kártyaszámok, lejárati dátumok és CVC biztonsági kódok is vannak. A legtöbb kártya 2025 és 2029 közötti lejáratú, de akad néhány 2023-ban lejárt darab is.
Így kerülheti el, hogy netes csalók ellopják a pénzét
Akkora pszichés nyomást helyeznek az online vásárlókra a csalók, hogy sokan a legordítóbb hibákat sem veszik észre. Mondunk pár trükköt, amivel elkerülhető a baj.
A fentebb taglalt adatokkal ugyanakkor már vissza lehet élni, például internetes vásárlások útján – már amennyiben tényleg valódiak, és nem véletlenszerűen generált számsorozatokról van szó. Ezt ugyanis nehéz legális keretek között ellenőrizni. Az viszont beszédes, hogy a korábban kiadott kártyaadatok valódiak voltak, és az sem valószínű, hogy hamis adatokkal rontanának a „jó hírükön”.
Nagyon fontos, hogy mindig körültekintően járjunk el online vásárláskor. Csak a kereskedő saját oldaláról indítsunk tranzakciókat, soha (tényleg soha!) ne fizessünk gyanús, kétes webhelyeken, pláne, ha egy e-mailből vagy SMS-ből nyitottuk azt meg. Ha utólag lesz csak gyanús valami, haladéktalanul tiltsuk le a betéti- vagy hitelkártyánkat a bankunk segítségével.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.