Vannak olyan összetevők az OLED televíziókban, amelyek igencsak felhúzzák az ilyen készülékek árát. Dél-koreai kutatók megtalálták az olcsóbb alternatívát.
Bár általában sokat csökkent a televíziók ára az elmúlt években, az OLED (szerves fénykibocsátó) készülékek árcédulája azonban nem ezt tükrözte. Az is igaz persze, hogy egy kiemelkedő technológiai megoldásról van szó.
Az OLED képernyők többnyire a belső alkatrészekben található ritkaföldfém ásványok miatt drágák. A tényleges gyártási folyamat olcsó és egyszerű, de az anyagok nem. Eddig csak ezekkel a drága ásványokkal lehetett elérni az OLED televíziókat jellemző mélyfeketéket, ragyogó fehéreket és éles részleteket, és ezért felárat kell fizetnie. A dél-koreai Dongguk Egyetem kutatásai azonban arra utalnak, hogy jóval olcsóbban is elérhetők ugyanezek az eredmények – írja a ZDNet.
Az új eljárás leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a ritka ásványokat nem túl ritka – és ezért megfizethetőbb – ásványokkal helyettesítik. Kicsit tudományosabban: a mangán-bromidot benzil-trifenil-foszfónium-bromiddal őrlik, majd ezt az anyagot MnBz mangánkomplex kristályokban oldják fel, fénykibocsátó eszközt (az OLED LED része) hozva létre. Ezek az új LED-ek nemcsak azt a minőséget biztosítják, mint a hagyományos OLED-ek, hanem hatékonyabbak is, és kisebb lehet náluk a bekapcsolási feszültség. Így a hosszú távú költségek is alacsonyabbak lehetnek.
Mindez remekül hangzik, azonban a ZDNet is megfogalmaz néhány kapcsolódó kérdést. Például hogy milyen gyorsan lehet ezt az új folyamatot a piacra vinni? És amikor majd a gyártók rendelkezésére áll, vajon a fogyasztók is látni fogják a megtakarításokat? Nehéz ugyanis elképzelni, hogy a vállalatok ne használnák ki az alacsonyabb költségű alkatrészek előnyeit. Versenyhelyzet persze kialakulhat, de egyelőre még nem látni, hogy ez milyen gyorsan történhet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.