Tech hvg.hu 2023. december. 20. 10:03

30 millió kilométeres távolságból küldött egy macskás videót a Földre a NASA – és van rá tudományos magyarázat

15 másodperc hosszúságú macskás videót streamelt vissza a Földre a NASA több mint 30 millió kilométeres távolságból – Taters macska lézerfénykergető pillanatai azonban nem szórakoztatás céljából jelentek meg ilyen messziről a NASA képernyőin.

A rövidke videó a Deep Space Optical Communications nevű kommunikációs rendszer tesztje volt, mely az amerikai űrhivatal reményei szerint a jövőben nagy sávszélességű videók streamelését teszi majd lehetővé, egészen a mélyűrből. Ez pedig a jövőbeni, távoli, például marsi űrmissziók során igen hasznosnak bizonyulhat, főleg, hogy nem csak videót, de egyéb adatokat is továbbíthat a rendszer.

Azt fontos megjegyezni, hogy Taters valójában nem járta meg az űrt, és remekül van – a macska a NASA munkatársáé, és csak a róla készült felvétel tette meg a 30 millió kilométeres utat. Egészen pontosan a Psyché nevű aszteroida-szondára töltötték fel a videót, mielőtt még októberben elindították volna a 3,5 milliárd kilométeres útjára a Psyché 16 nevű aszteroida felé.

Egy, a Psyché szondán lévő berendezés lézerrel küldte vissza a jelet egy kaliforniai obszervatórium teleszkópjának. Az már a fénysebességnek köszönhető, hogy – dacára a 30 millió kilométeres távolságnak –, mindössze 101 másodperc volt szükséges ahhoz, hogy a lézeresen továbbított jel elérje a Földet – derül ki a CBS News cikkéből.

Sőt, lassabban jutott el a videó jele az obszervatóriumtól a NASA kaliforniai űrközpontjába az interneten át, mint az űrből a Földig. Mindez fontos mérföldkő a jövőbeni űrbéli kommunikációban és adattovábbításban, ezáltal ugyanis minden korábbinál gyorsabban lehet a tudományos munka is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.