Tech hvg.hu 2023. december. 20. 12:39

Csodálatos képek és videók az izlandi vulkánkitörésről, ami lehet, hogy hamarosan véget ér

A Reykjanes-félszigeten hétfő éjjel, váratlanul bekövetkezett vulkánkitörés nyomán a föld négy kilométer hosszan repedt meg, a legaktívabb időszakban 100 méter magasra is fellövellt a láva. A kitörést a nagyjából 50 kilométerre lévő Reykjavíkból is látni. Egy izlandi vulkanológus, Porvaldur Pórdarson szerint van esély arra, hogy a kitörés hétvégéig befejeződik.

A közeli várostól, Grindavíktól 2,5 kilométerre hasadt fel a föld.
MTI / AP / Marco Di Marco
A kitörést néhány földrengés előzte meg hétfő este.
MTI / AP / Marco Di Marco
Az Izlandi Egyetem kutatói vizsgálják a felszínre törő lávát a Reykjanes-félszigeten, Grindavík délnyugati halászváros közelében 2023. december 19-én, miután előző este 3,5 kilométeres repedés keletkezett a földfelszínen.
MTI / AP / Marco Di Marco
A környékre vezető utakat lezárták.
MTI / AP / Marco Di Marco
Szerda reggelre csökkent a kitörés intenzitása, a vulkáni tevékenység két szakaszra koncentrálódott.
MTI / AP / Marco Di Marco

Porvaldur Pórdarson izlandi vulkanológus a ruv.is tudósítása szerint arról beszélt, a kitörés némileg lelassult, és az elkövetkező napokban, akár még a hétvége előtt elhalhat.

Szerinte kevés az esély arra, hogy az aktivitás csökkenése után újabb nyílásokat törne a láva. Arra is kevés esélyt lát, hogy a közeli Grindavíkban vagy a környékén kitörjön a vulkán. A 4000 ezer fős város ettől függetlenül a veszélyzónában van, a novemberi földrengéssorozat pedig jelentős károkat okozott a településen. Ugyan a város nincs közvetlen veszélyben, de a környező infrastruktúra igen. A térséget lezárták.

A szakértő szerint elképzelhető, hogy a következő években több kitörés is bekövetkezik ugyanebben a térségben, a Reykjanes-félszigeten. Nyáron is ettől a helyszíntől nem messze tört felszínre a láva, a Litli-Hrútur nevű hegy közelében. Arról itt nézhetnek olvasói videókat.

Ezen a videón látják a mostani kitörés pillanatát:

A kitörés vörösre festette az eget.

Itt hosszan látszik a sáv, nem sokkal a kitörés után:

A kitörést több helyszínről élőzik, ha nincs nagy köd és hó (mint szerdán), akkor szépen követhető itt, vagy itt:

A kitörésről Harangi Szabolcs magyar vulkanológus írását ide kattintva olvashatják.

Hirdetés