Tech hvg.hu 2023. december. 09. 14:03

Agyba ültettek implantátumot, olyan jól működött, hogy volt, aki nem engedte kikapcsolni

Kilencven napon át napi 12 órán keresztül volt bekapcsolva az alanyoknál a Stanford Egyetemen fejlesztett agyi implantátum. Az agysérült betegek teljesítménye átlagosan 32 százalékkal javult.

Bár az agy-számítógép interfészekkel kapcsolatban rengeteg kérdés merül fel az emberben – legfőképpen a biztonság terén –, azt nem lehet nem elismerni, hogy az agyi implantátumokban óriási lehetőségek is rejlenek. Hogy mekkorák, arra most Stanford Egyetem tudósai szolgáltak példával a Nature Medicine című tudományos lapban.

A kutatók egy olyan új agyi implantátumot fejlesztettek ki, amellyel igen komoly eredményeket értek el a fejsérülést szenvedett betegek kezelésében. Az implantátum célja a tudatosságért, tanulásért, emlékezetért, gondolkodásért és problémamegoldásért felelős régiók közötti aktivitás fokozása.

A kísérleti eszközt öt agysérült emberbe ültették be. Az eredmények szerint az egyének koncentrációja, olvasási képessége, memóriamegtartása, vezetési képessége, valamint az agy általános működése is jelentős javulást mutatott.

Illusztráció.
Túry Gergely

A terápia annyira sikeres volt, hogy az orvosoknak komoly nehézséget okozott, hogy a vizsgálat végeztével lekapcsolják a készüléket. Az öt betegből ketten meg is tagadták ezt, nem akartak lemondani az elért fejlődésről – írja az Übergizmo.

Az egyik résztvevő, Gina Arat még 2001-ben szenvedett autóbalesetet, amelyben az agya is megsérült. Elmondása szerint az implantátum javította a memóriáját, a koordinációs képességét, valamint az érzelmei szabályozását is.

A kutatók úgy választották ki az alanyokat, hogy azt feltételezték róluk, hogy az idegpályák valójában épek, csak épp korlátozottá vált a használhatóságuk. Az eszköz beültetésével olyan hatást akartak elérni, mint amikor valaki egy sötét szobában felkapcsolja a lámpát.

15 órás műtéttel, agyimplantátummal és MI-vel érték el orvosok, hogy egy lebénult férfi újra mozgathassa a karját, és érezhesse az érintéseket

„Teljesebb, szabadabb életet" élhetnek a lebénult betegek egy új, a mesterséges intelligenciát is bevető eszköznek köszönhetően a Feinstein Orvosi Kutatóintézet munkatársainak reményei szerint.

A 90 napos teszt során naponta 12 órán át volt bekapcsolva az implantátum. A mérések alapján az alanyok átlagosan 32 százalékos javulást tapasztaltak a mentális feldolgozási sebességben.

Az implantátum lehetővé tette a számukra, hogy olyan tevékenységeket folytassanak, amelyek korábban kihívást jelentettek, mint például az olvasás, a televíziózás, a videojátékok játszása vagy a házi feladatok elvégzése.

A kutatók azt remélik, hogy az eredmények alapján a jövőben zöld utat kaphat majd egy olyan eszköz, amivel hosszú távon is együtt élhetnek a betegek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.