Tech hvg.hu 2023. december. 06. 16:03

50 éves problémát oldottak meg: bekapcsolták az egyedülálló nevadai geotermikus erőművet

A Google és a Fervo Energy közösen oldott meg egy ötven éve létező problémát, ami végül egy újfajta geotermikus erőmű megépítéséhez vezetett.

A Google korábban vállalást tett arra, hogy 2030-ra az irodái és az adatközpontjai miatt már nem fog több szén-dioxid kerülni a levegőbe. Ennek része a Nevadában minap bekapcsolt új, egyedülálló geotermikus erőmű.

A zöldenergiával foglalkozó Fervo Energy startuppal közösen tervezett továbbfejlesztett geotermikus rendszer (enhanced geothermal system, EGS) a szél- és naperőművekkel ellentétben a nap 24 órájában tud energiát termelni. Ehhez hő, folyadék és a kőzetréteg megfelelő áteresztő képességének kombinációjára van szükség.

Ez utóbbi a kritikus pont: sok helyen hiába van meg a megfelelő hőmennyiség, a kőzet áteresztőképessége nem elégséges ahhoz, hogy a folyadék átáramoljon rajta. Az EGS ezt a helyzetet mesterségesen idézi elő. A kút mélyen a föld alá nyúlik, majd az ottani folyadékot befecskendezve repedéseket hoz létre a kőzetben.

EGS-t már korábban is fejlesztettek a mérnökök, ám eddig nem volt alkalmas arra, hogy kereskedelmi léptékben is működjön. A Fervo Energy azonban az idei évben áttörést ért el, amikor 3,5 MW elektromos áram előállítására volt képes.

Áttörés előtt áll a geotermikus energia, piaca 10 év alatt meg is duplázódhat

A geotermikus energia hasznosításába nagy olajmultik is beszállnak. Egyre gyakrabban áramot termelnek a föld hőjéből.

A Fervo a nevadai telephelyén 2438 méteres mélységig fúrt le, ami végül az elektromos áram előállításához vezetett. Azzal, hogy ezt sikerült megtenni, bekötötték az erőművet a nevadai hálózatba, amelyről a Google adatközpontja is működik. Ezzel gyakorlatilag szén-dioxid-mentessé vált a Google telepe.

A Google most azon dolgozik, hogy a geotermikus kutakat akadályozó tényezőket felszámolja. Eközben a Fervo Utah államban is fúrásokat végez, és ha az a bázis elkészül, 300 ezer otthonnak adhat áramot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.