Dániai tudósok szerint a 100 évnél idősebb emberek bélrendszerében olyan bélbaktériumok találhatók, amelyek a vírusokkal közösen segítenek megelőzni betegségeket előidéző mikroorganizmusok elszaporodását.
Joachim Johansen, a Nature Microbiologyban megjelent tanulmány vezető szerzője szerint a korábbi kutatások már kimutatták, hogy az idős japán emberek beleiben található baktériumok olyan új molekulákat termelnek, amelyek ellenállóvá teszik őket a betegségeket előidéző mikroorganizmusokkal szemben. Erre erősítettek rá a Koppenhágai Egyetem kutatói, miután 195 olyan embert vizsgáltak meg, akik már elmúltak 100 évesek.
Mindegyikük esetében ugyanazt találták: bélbaktériumok és vírusok különleges kombinációját.
A belekben megtalálható specifikus baktériumok jótékony hatással lehetnek a bélflórára, ezzel együtt pedig az általános egészségi állapotra és a hosszú élettartamra.
Simon Rasmussen, a tanulmány társszerzője szerint a beleink több milliárd vírust tartalmaznak, amelyek baktériumokon kívül és azokban élnek. Ezek az emberi sejtek helyett a kórokozókat fertőzik meg – idézte a tudóst az Interesting Engineering.
Hogyan élhetünk 150-200 évig? Több ötlete is van a tudománynak
Már a milliárdosok is felfigyeltek rá - talán tényleg lehet benne valami? Mintha egyre kevésbé tűnne lehetetlennek az emberi élet meghosszabbítása, a sejtek visszafiatalítása.
A kutatók egy algoritmus segítségével térképezték fel az alanyok bélflóráját. Azt találták, hogy a 18 évesnél idősebb fiatal felnőttekhez, valamint a 60 évnél idősebb felnőttekhez képest a 100 évnél idősebb emberek bélflórája sokkal változatosabb volt. Márpedig – vélik a kutatók – minél színesebb egy ember bélflórája, annál nagyobb lehet az esélye az egészséges életre.
Rasmussen szerint a legfontosabb, hogy megértsük a bélflóra működésének dinamikáját, azt, hogyan hatnak egymásra a különböző típusú baktériumok és vírusok, és hogyan alakíthatunk ki olyan mikrobiomot, amely segíthet egészséges, hosszú életet élhetünk. A vizsgálat során arra jutott a kutatócsoport, hogy azok a bélbaktériumok, amelyekben vírus található, erősebbek lehetnek az átlagos bélbaktériumhoz képest.
A kutatócsoport most azon dolgozik, hogy pontosan leírja, milyen az egészséges egyensúly a baktériumok és a vírusok között.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.