A Saggitarius C nevű csillagkeletkezési terület csupán 300 fényévre van a Tejútrendszer középpontjában található szupermasszív fekete lyuktól. Az arról készült felvétel a csillagok születését is segít jobban megérteni.
Újabb képeket küldött vissza a Földre a James Webb űrteleszkóp. A szerkezettel ezúttal a Tejútrendszer középpontjára vetettek pillantást a csillagászok, az eredmény pedig lenyűgöző. A fotók a csillagképződés egyik helyszínét, a Saggitarius C-t mutatják meg. Ez nagyjából 300 fényévre van a galaxis középpontjában lévő szupermasszív fekete lyuktól, a Saggitarius A-tól, és több mint 25 ezer fényévre a Földtől.
A becslések szerint a régióban több mint 500 ezer csillag és protocsillag – vagyis a csillaggá alakulás folyamatában lévő égitest – található. A kép ennek fényében egy rendkívül sűrű felhőt mutat.
A galaxis középpontja valójában a legszélsőségesebb hely a Tejútrendszerben – és ez igaz más galaxisokra is. Jonathan Tan, a Virginiai Egyetem tudósa szerint soha nem sikerült még ilyen felbontásban és ilyen érzékenységgel adatot gyűjteni a területről.
A káosz közepén egy protocsillag található, ami 30-szor nagyobb a Napnál. Ennek fénye olyan erős, hogy a környező régiót nem is lehet pontosan feltérképezni, így csak becsléseink lehetnek arról, hogy a Saggitarius C-nél hány csillag van.
Amikor alaposan megnézte a James Webb űrtávcső a Rák-ködöt, sosem látott részleteket tárt fel
A James Webb űrteleszkóp az infravörös kamerái segítségével át tudott látni a Rák-ködön, ami közelebb viheti a csillagászokat a kérdés megválaszolásához: milyen csillag robbanhatott fel, és mi lehetett ott a robbanás előtt?
Tan szerint a képek adatai lehetővé teszik, hogy ellenőrizzék a csillagkeletkezésre vonatkozó jelenlegi elméleteket. A munka során jelentős mennyiségű ionizált hidrogént fedeztek fel a kutatók, amiket kék színnel láthatunk a képen. Ennek létezés nem, mérete azonban meglepetés volt a kutatók számára, így a terület további tanulmányozására van szükség.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.