Több területen is fontos lépést hozhat egy új röntgendetektor, mely olcsóbb, pontosabb és sokoldalúbb is, mint az eddigi megoldások.
A röntgendetektorok az orvosi és tudományos képalkotás fontos elemei, ezek segítségével lehet például a röntgensugarat elektromos jellé – és felvétellé – alakítani. A röntgenvizsgálat során például egy tumor másként ereszti át a sugarakat, melyet a detektor fog fel, és jelenít meg a kapott képen.
A területen most a brit Surrey Egyetem kutatói érhettek el áttörést, mivel kifejlesztettek egy hajlékony röntgendetektort, mely egyebek mellett a rákkezelésben is rendkívül hasznos lehet.
Az Advanced Science folyóiratban bemutatott detektor egy olyan újfajta anyagból – szerves félvezetőkből, hidrogén- és szénvegyületek elegyéből – készült, ami az emberi szöveteket utánozza a röntgensugárzás során, és az elektromosságot is képes vezetni.
Mindez pedig több előnnyel is jár: a képalkotás biztonságosabb és pontosabb lehet, de ez a megoldás még olcsóbb és nagyobb érzékenységű is az eddigi megoldásoknál.
250-szer kisebb sugárzással is működhet a röntgen
Hiába javult jelentősen az elmúlt évtizedekben az orvosi képalkotás, a megfelelő diagnózishoz sokszor van még szükség egészségügyi kockázatot jelentő nagy dózisú röntgensugárra a jelenleg elérhető detektoranyagok korlátai miatt. Kutatók most azt állítják: van ennél jobb megoldás.
Ráadásul a vizsgálandó tárgy köré is lehet formálni, köszönhetően a hajlékonyságának – ez nagy előny, szemben a hagyományos röntgendetektorokkal, amelyek vaskosak, merevek, ráadásul még drágák is.
Prabodhi Nanayakkara, a tanulmány vezető kutatója mindezek mellett kiemeli azt is, hogy az új anyaggal már lehetséges az úgynevezett dozimetria, amivel élőben lehet mérni a sugárdózist a sugárkezelés során – írja az Interesting Engineering.
Túl az egészségügyi alkalmazáson az új fejlesztés akár a biztonsági szektorban is hasznos lehet – hiszen a röntgenkapuk is hasonló elven működnek. A kutatók abban bíznak, hogy az új, hajlékony röntgendetektor hozzáférhetőbb és megfizethetőbb röntgenes képalkotást hozhat számos területen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.