Tech hvg.hu 2023. november. 15. 17:03

Ha egy alkoholista leteszi a poharat, 7 hónap múlva jön rendbe az agya

Egy új tanulmány szerzői megállapították, mennyi idő alatt képes helyreállni az alkoholizmus miatt károsodott agy, ha valaki felhagy az ivással.

Jó hírt kaptak az alkoholisták, akik hajlandók változtatni életmódjukon. Egy új kutatás ugyanis kiderítette, mennyi időre van szüksége egy alkoholhasználati zavarban (AUD; ez az alkoholizmus tudományos megnevezése) szenvedő agyának az utolsó pohár letétele után a károk helyreállítására.

Mint ismert, a túlzott alkoholfogyasztás hatására egyes agykérgi régiói hajlamosak az elvékonyodásra, melyek rendkívül fontos szerepet töltenek be a kognitív funkciók tekintetében.

Az Alcohol című szakfolyóiratban nemrégiben publikált tanulmány megállapításai szerint, ha valaki felhagyott az ivással, azoknál idővel vastagodni kezdett az agykéreg, leggyorsabban az első hónapban – de utána is folytatódott ez a tendencia, míg 7,3 hónap múltán már az AUD-tól nem szenvedő emberekéhez volt mérhető az agykéreg vastagsága.

Hová tűntek a patikákból az alkoholfüggőségre szedett gyógyszerek?

Hónapok óta hiánycikk a diszulfirám hatóanyagú tabletta, amelynek alternatívája nincs, így csak külföldről lehet beszerezni, de több mint hússzoros áron.

A Science Alert kiemeli: már korábbi kutatások is kimutatták, hogy az egyes agyrégiók felépülhetnek, ha valaki leteszi a poharat, ugyanakkor mindeddig az nem volt világos, hogy a gyógyulás milyen gyorsan megy végbe. A legtöbb tanulmány ráadásul csak az ital letétele utáni első hónapot vizsgálja – az mindeddig nem volt ismert, hogy hosszabb távon milyen javulás következhet be az agykéreg vastagságában.

Pedig fontos területről van szó, az agyban és a tudományos vizsgálatok viszonylatában egyaránt: az agy krónikus alkoholfogyasztás hatására bekövetkező elváltozásai pont azt nehezítik meg, hogy az egyén letegye az italt.

Miért isznak sokat nők és miért a férfiak? Találtak egy vegyületet

Közismert, hogy a férfiak szervezete gyorsabban szabadul meg az alkoholtól, mint a nőké, akik emiatt érzékenyebbek is az alkohol által kiváltott egészségügyi következményekre, beleértve a fizikai, kognitív és mentális egészséget. Azonban nem csupán ez a különbség a két nem alkoholhoz való viszonyában.

A Science Alert példaként hozza a prefrontális kérget: ez a döntéshozatalban és a tervezésben vesz részt, és az alkohol hatására megeshet, hogy kevésbé aktívvá válik – azt eredményezve, hogy mind nehezebbé válik az egészségre vonatkozó helyes döntések meghozatala.

Az összefüggések jobb megértéséhez azonban még további, hosszútávú vizsgálatok szükségesek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.