Úgy tűnik, az egyik anyag, amelyet az italporokban az orrdugulás elhárítása érdekében tartalmaznak, mégsem tisztítja ki a náthás beteg orrát. Egy másiknak pedig a mellékhatásaival van gond.
Az amerikai gyógyszerfelügyelet hatástalannak nyilvánított egy olyan anyagot, amelyet a nátha elleni forró italporok tartalmaznak, ebben a formában ugyanis nem alkalmas arra, amire használják a betegek: az orrdugulás elhárítására.
A fenilefrinről van szó, amely italporban, illetve kombinált tablettában, tehát szájon át történő alkalmazás során hatástalan, helyileg, orrcseppként ugyanakkor továbbra is megfelel. A páciensek megnyugodhatnak, ha fenilefrint tartalmú gyógyszert vesznek be, nem lesz semmi bajuk, csak az orruk nem fog kitisztulni.
A másik anyag a pszeudoefedrin, amellyel az európai gyógyszerhatóság is foglalkozik, és ezzel már komolyabb gond van, mint a fenilefrinttel. A szakértők attól tartanak, hogy a betegtájékoztató szerinti mellékhatások jóval erősebbek az eddig gondoltaknál, és akár a szív és az agy ereit és érinthetik, ritka esetben pedig életveszélyes is lehetnek.
A Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze, Sebők Szilvia az e heti HVG-ben beszél arról, miért csak most jöttek rá erre, mennyiben hasznosulhatnak a szerek mégis a forró italporokban, és hogy miért lehetnek ezek a fajta készítmények ilyen népszerűek.