Tech hvg.hu 2023. november. 11. 12:03

Hallgassa meg a világ legnagyobb fájának hangját

Földünk egyik legrégebbi, és kétségtelenül a leghatalmasabb élőlénye a Pando, egy egészen különleges nyárfaközösség, amely egyetlen élő szervezetként azonosítható. Szakemberek lehetővé tették, hogy hallassa hangját ez a biológiai organizmus, és ez – amellett, hogy érdekes – hatalmas tudományos felhasználási lehetőséget rejt magában.

A Pando a Föld egyik legtitokzatosabb és leglenyűgözőbb organizmusa Utah államban él. Ugyan számos összekapcsolódó nyárfa alkotja, mégis egyetlen élő szervezetként azonosították, mert a részei azonos genetikai markerekkel rendelkeznek, és feltételezhető, hogy hatalmas, egymással összefüggő földalatti gyökérrendszere van. Tömege alapján a világ legnagyobb élőlényeként is emlegetik.

A Pando természetesen nem tud beszélni, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne hallani őt. Jeff Rice hangmérnök, valamint a Friends of Pando szervezet ügyvezető igazgatója, Lance Odit erőfeszítéseinek és speciális mikrofonjainak köszönhetően ugyanis sikerült megszólaltani ezt a különleges organizmust – írja a ZME Science.

A természet hangjainak rögzítése persze nem csupán érdekes szórakozás, ugyanis gyakorlati betekintést nyújtanak a környezet egészségébe A természeti hangok rögzíthetik a helyi biodiverzitást (biológiai sokféleséget), és kiindulási alapként szolgálhatnak a környezeti változások mérésében.

Jeff Rice

A kísérlet egyik érdekes lépése volt, amikor egy szélvihar idején vették fel a fán áthaladó rezgések hangját. Ehhez úgynevezett hidrofonokat használtak. Ezek speciális mikrofonok, amelyek képesek érzékelni és rögzíteni a víz alatti hanghullámokat, de felveszik a rezgéseket olyan felületekről is, mint a gyökerek. Bár a hangok nem egyértelműen Pando gyökérrendszeréből származtak, a csapat kísérletei azt sugallják, hogy a rezgések fáról fára terjedhetnek a talajon keresztül. Például, amikor finoman kopogtattak egy Pando ágon, a hidrofon több tucat méterről érzékelte a halk puffanást.

A szakemberek úgy gondolják, hogy az általuk összegyűjtött adatok hatalmas tudományos felhasználási lehetőséget rejtenek magukban, többek között roncsolásmentesen felfedhetik a Pando hatalmas rejtett hidraulikus rendszerének belső működését. Azt tervezik, hogy az összegyűjtött adatokat további tanulmányok alapjául fogják felhasználni a víz mozgásáról, az ágsorok egymáshoz való viszonyáról, a rovarkolóniákról és a gyökérmélységről, amelyekről ma még keveset tudunk.

A Pandóról készített hangfelvételeket 2023 májusában mutatták be először az Amerikai Akusztikai Társaság 184. találkozóján.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.