Tech hvg.hu 2023. november. 10. 17:03

Sosem látott vírusjelenséget találtak: az egyik vírus vámpírként kapaszkodik a másikba, így fertőznek egyszerre ketten

Most először sikerült megpillantani egy olyan vírust, amely egy másik vírushoz kapcsolódik annak érdekében, hogy képes legyen megfertőzni a baktériumokat.

A világon először sikerült megfigyelni egy elektronmikroszkóp segítségével, hogy két vírus csatlakozik egymáshoz. A Marylandi Egyetem tudósai a két különböző kórokozó – mindkettő a bakteriofágok, vagyis a baktériumokat megfertőző vírusok közé tartozik – viselkedését a Journal of the International Society for Microbial Ecology című tudományos lapban írták le.

Magyarázatuk szerint bár mindkét megfigyelt vírus bakteriofág, a kisebbik (lila színnel jelölt) egy szatellitvírus. Ez azt jelenti, hogy önállóan nem képes sem fertőzni, sem pedig szaporodni a gazdasejteken belül. Ehhez egy másik vírusra van szüksége, amit a képen kék színnel jelölve láthatunk.

Tagide deCarvalho / UMBC

Ahhoz, hogy a szatellitvírus képes legyen szaporodni, gyakran egyszerre kell megfertőznie a baktériumot egy másik vírussal. Ezzel kapcsolatban már korábban is azt találták a kutatók, hogy a két vírusnak közel kell lennie egymáshoz, most azonban azt is sikerült megmutatni, hogy ezek a kórokozók gyakorlatilag összekapcsolódnak. A kórokozó a gazdavírus „nyakába” kapaszkodik bele, vagyis abba a részbe, ahol a „farok” rész kezdődik.

A kutatók úgy fedezték fel a jelenséget, hogy a Streptomyces baktériumokat akarták vizsgálni. A mintát látva arra gondoltak, szennyezett lehet, mert többféle DNS-t is találtak benne. Amikor azonban elektronmikroszkóp alatt is megnézték a tárgylemezt, kiderült, hogy kétféle vírus van rajta. Az esetek 80 százalékában a vírusokat összekapaszkodva találták meg.

Az esetek 20 százalékában „harapásnyomokat” fedeztek fel a gazdavírusokon, ami valójában a szatellitvírusok megmaradt indái voltak.

A kutatók szerint a felfedezés kérdéseket vethet fel azzal kapcsolatban, hogy ezek a bakteriofágok hogyan fejlődtek ki, beleértve azt is, hogy a szatellitek hogyan kapcsolódnak a segítőikhez, és ez milyen gyakran történik meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.