Közvetlenül a hajhagymáinkon keresztül is érezhetjük az érintést – derítették ki brit kutatók. Felfedezésük új megvilágításba helyezi az érzékszervi tapasztalatokat, és hozzájárulhat bizonyos bőrbetegségek jobb megértéséhez.
A londoni Imperial College kutatói a közelmúltban felfedezték, hogy a szőrtüszőkben lévő sejtek, amelyeket korábban kizárólag a hajszálat körülvevő szerepük miatt ismertek el, képesek közvetlenül érzékelni az érintést. Ez a megállapítás ellentmond annak a hagyományos felfogásnak, hogy csak a bőrben lévő meghatározott idegvégződések képesek erre.
A kutatók RNS-szekvenálási eljárással megállapították, hogy a szőrtüsző egy részének sejtjei nagyobb százalékban rendelkeznek érintésérzékeny receptorokkal, mint az egyenértékű sejtek a bőrben. A további vizsgálat érdekében a kutatók emberi szőrtüszősejtek és szenzoros idegek társkultúráit hozták létre. A szőrtüszősejtek mechanikus stimulálásakor a szomszédos érzőidegek aktiválódását észlelték. Ez pedig egyértelmű jele volt annak, hogy a szőrtüszősejtek maguk is reagálhatnak az érintési ingerekre.
Azt is felfedezték, hogy a szőrtüszősejtek, amikor stimulálják őket, két kulcsfontosságú neurotranszmittert bocsátanak ki: hisztamint és szerotonint. A bőrsejtekkel párhuzamosan végzett kísérletek során a kutatók azt találták, hogy ezek a sejtek hisztamint szabadítottak fel válaszul a könnyű érintésre, szerotonint nem. Ennek a megfigyelésnek jelentős következményei vannak, különösen olyan a bőrbetegségek, például az ekcéma megértésében, amelyek hagyományosan a hisztamin felszabadulásához kapcsolódnak.
Egyelőre még maguk a kutatók sem tudjuk, hogy miért játszanak ilyen szerepet a szőrtüszősejtek a könnyű érintés feldolgozásában. Mivel a szőrtüsző számos szenzoros idegvégződést tartalmaz, a következő lépésben azt akarják meghatározni, hogy a szőrtüsző aktivál-e bizonyos típusú szenzoros idegeket egy ismeretlen, de egyedi mechanizmus miatt.
Függetlenül a tisztázásra váró kérdésektől, a Science Advances folyóiratban megjelent tanulmány, illetve a mögöttes kutatási eredmények nemcsak az érzékszervi biológiával kapcsolatos ismereteket bővíti, hanem új utakat nyit a terápiás kutatások számára, különösen a bőrbetegségek tekintetében. Az érintés, az egyik alapvető érzék, még mindig sok titkot rejt, és az ehhez hasonló kutatások kulcsfontosságúak lehetnek ezek feloldásában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.