Különös csodái vannak a természetnek. Időnként olyan kövek bukkannak elő, amelyek mintha emberi arcokat mutatnának. Ilyen köveket gyűjtöttek össze egy valóban különleges japán tárlaton.
Tokiótól észak-nyugatra, Chichibu városában található egy nem mindennapi tárlat, a Chinsekikan, avagy a „Különös kövek csarnoka”. Az itt lévő több mint 1700 kő mindegyike egyedi történettel rendelkezik. Közülük mintegy 900 elképesztően hasonlít egy arcra, Elvis Presley-ére vagy Jézus Krisztuséra, és vannak olyanok, amelyek egy bohóchaléra vagy Mickey Mouse-éra emlékeztetnek.
De nemcsak hírességek hasonmásaival találkozik a látogató, hanem olyan kövekkel is, amelyek a mindennapi érzelmeket és kifejezéseket visszhangozzák. Vannak kövek, „akik” kórusban énekelnek, míg mások meglepetést vagy töprengést fejeznek ki. Sok olyan szikla van, amelynek nincsen neve, ezeket a látogatók szokták elnevezni.
A múzeum egy szerény sziklagyűjteménnyel indult, amely végül több száz egyedi alakú sziklává nőtte ki magát. Az egykori alapító egyetlen kritériuma a gyűjteménnyel kapcsolatban az volt, hogy a kőzetek természetes eredetűek legyenek, és ne változtassa meg őket semmilyen mesterséges beavatkozás.
Az emberek hajlamosak mintákat látni a körülöttük lévő dolgokban – ez az, ahogyan az agyunk működik, és ahogyan egyszerűsítjük és feldolgozzuk a mindennapi használatra rendelkezésre álló, elképesztő mennyiségű vizuális adatot. A világ megismerése során gyakran észlelünk mintákat, még akkor is, ha azok valójában nem is léteznek. Legyen szó sárkány alakú felhőről vagy egy pirítósról, amelyen mintha egy szent képe tűnne fel, az elménk állandóan keresi a hétköznapokban az ismerősséget.
Az arcok a leggyakoribb minták közé tartoznak, amelyeket felismerünk, még akkor is, ha valójában nincsenek ott. A pszichológusok ezt a jelenséget pareidoliának nevezik, és valószínűleg már mindenki megtapasztalta valamikor. S végül egyetlen apróság: ausztrál kutatók figyeltek fel arra, hogy az ilyesfajta illuzórikus arcok felismerése erős torzítást mutat: sokkal több arcot érzékelünk férfiénak, mint nőének.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.