Az amerikai SoHyCal 100 százalékban megújuló energia segítségével állít elő hidrogént, amit a közlekedési szektor használhat fel.
Megkezdte a működését Észak-Amerika legnagyobb, kizárólag megújuló energiát használó, zöldhidrogén termelésre felhúzott üzeme – számolt be róla az Interesting Engineering. A SoHyCal nevű üzem kezdetben biogáz segítségével állít elő napi 1 tonna zöldhidrogént, majd az üzem beindításának második fázisában – 2024 második felében – a napelemek segítségével 3 tonna/napra bővül majd a kapacitás.
A cég szerint az üzemben megtermelt mennyiség 210 ezer autó vagy 30 ezer városi busz számára elegendő éves üzemanyag.
A lap emlékeztet: a megújuló energiaforrások ma már felveszik a versenyt a hagyományos energiahordozókkal, azonban a kezelés és a tárolás még mindig nehézséget jelent. Az elektrolízissel előállított hidrogén megoldást jelenthet a problémára, a segítségével ugyanis megoldható a nagy kapacitású, hosszú távú energiatárolás.
Megérkezett a gép Magyarországra, 150 tonna zöldhidrogént állít elő évente
A Bükkábrányi Energiapark által vezetett projekt keretében Magyarországra érkezett az első ipari méretű elektrolizáló berendezés. A hidrogént napenergia felhasználásával is előállítani képes technológia egyedi és különleges hazánkban.
A hidrogén különösen a járműipar számára lehet vonzó alternatíva, ugyanis a felhasználásával nincs károsanyag-kibocsátás, miközben az autó hatótávolsága ugyanakkora marad, mint egy belső égésű motorral ellátott járművé. De komoly potenciált lát benne a gyártóipar is, amely helyben tudna energiát előállítani a működéshez.
Egyelőre a forradalom útjában az áll, hogy nincs elegendő mennyiségű hidrogén, amit olcsón és környezetbarát módon lehetne előállítani. Ez a jövőben a hasonló üzemekkel változhat, így pedig kevesebb káros anyag kerülhet a levegőbe, ami a globális felmelegedés elleni küzdelemhez járulhat hozzá.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.