Tech hvg.hu 2023. október. 26. 19:03

Ez nagyot fordíthat a dolgokon: 110 milliárd köbméteres metánmezőre bukkant Kína, ki fogja bányászni

Kína Senhszi tartományában egy 110 milliárd köbméteres metánmezőre bukkantak, ami a mélyben, a szénrétegbe beágyazva található meg. Az ország alatt összesen 30 billió köbméter ilyen gáz lehet.

A kínai állami energetikai cég, a China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) bejelentette, hogy megtalálta az első olyan metánmezőt, ami mélyen a szénrétegbe beágyazva található az ország alatt. A CBM (coalbed methane) Kína Senhszi tartományában helyezkedik el, a mező pedig hatalmas: 110 milliárd köbméter metánt tartalmaz.

A CBM gyakorlatilag a széntelepeken található földgáz – magyarázza az Interesting Engineering. A kínai CGTN jelentése szerint az ország hatalmas CBM-mezőknek ad otthont, összesen 30 billió köbméter lehet 2000 méteres mélységben.

A metán ezen formája egy egyedülálló gáztípus, ami adszorpcióval – vagyis a szén felületéhez kötődve – raktározódik el a mélyben. A gáz majdnem folyékony halmazállapotban van jelen, még a szén belső pórusait is bevonja.

A hagyományos földgázzal ellentétben tartalmaz néhány nehezebb szénhidrogént is, például propánt vagy butánt, de nem tartalmaz gázkondenzátumot, a szén-dioxid tartalma pedig jellemzően néhány százalékos. Alapvetően kétféle módon képződhet: szerves anyagok bontásával, vagy termelhetik mikrobiális élőlények is. Ez utóbbi akkor következhet be, ha a szénréteget gyakran feltölti a talajvíz.

Fordulóponthoz ért a világ, úgy néz ki, innen már nem lehet megállítani a Nap energiáját

Brit kutatók előrejelzése szerint nincs visszaút, a napenergia egyértelműen dominanciára tör energiatermelésében. Hogy igazán teret nyerjen, ahhoz négy fontos problémát is meg kell oldani. 13 millió ember veszítheti el ezáltal a munkáját világszerte, de ez most kifejezetten jó hír.

A mélyben lévő CBM bányászata meglehetősen nehéz, mert minél mélyebben van a felszín alatt, annál magasabb a hőmérséklete, és annál nagyobb nyomás uralkodik a közegben.

A rétegek vastagsága a tartományban 6 és 23 méter között változik, az átlagos tonnánkénti gáztartalom pedig 15 köbméter körül alakul.

A CNOOC a jövőben nagyobb erőfeszítéseket tesz majd annak érdekében, hogy ki tudják nyerni a mélyben fekvő metánt, ami hozzájárulhat az ország energiabiztonságához.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.