A Jupiter egyenlítőjénél, a felhők felett nagyjából 40 km-re találtak egy futóáramlást. Ezt eddig egyik megfigyelő sem vette észre, most a James Webb űrteleszkóppal szúrták ki.
Régóta tanulmányozzák már a tudósok a Jupitert, a minden korábbinál többre képes James Webb űrteleszkóp segítségével azonban új fejezet kezdődött a munkában. Ennek egyik legfrissebb eredménye a mérések alapján 40 km-rel a felhők felett, az egyenlítő környékén, 4828 km széles futóáram felfedezése, amely 515 km/h sebességű.
A Berkeley-i Egyetem tudósai a Jupiter időjárását tanulmányozzák, azt, hogy a felhőrétegek miként hatnak egymásra, és hogyan tudják kialakítani a jellegzetes szuperviharokat. Most úgy vélik, hogy a futóáramlatok jó kiindulópontként szolgálhatnak a folyamatok megértéséhez.
A Nature Astronomy hasábjain megjelent tanulmányhoz a kutatók 2022 júliusában az infraközeli tartományban vizsgálódó műszer által rögzített adatokat dolgozták fel. A képek négy szűrővel, 10 órás eltéréssel készültek, vagyis egy teljes jupiteri napot ölelnek fel.
Jupiter’s fly like a jet stream high above the whole scene ♪
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) October 19, 2023
Webb has discovered a 3000-mi (4800-km) wide jet stream over Jupiter’s equator, above the main cloud decks. More on Webb's unique ability to track interactions in Jupiter's layered atmosphere: https://t.co/028rfjUkiN pic.twitter.com/2Xd5mKJI2c
A korábbi vizsgálatok során a légkör mélyebb rétegeit vették górcső alá, a James Webb azonban a felhők feletti, nagyjából 25-50 km-es részt is képes látni. A kutatók a Hubble és a James Webb adatait felhasználva arra jutottak, hogy az egyenlítő környékén a futóáramlat hatással lehet a bolygó időjárására. Ugyanakkor néhány vihar nem kapcsolódik ehhez a légköri jelenséghez.
A kutatók úgy vélik, az áramlat erőssége az idő előrehaladtával változni fog, amire a következő 2–4 évben lehet majd számítani. Emiatt izgalmas időszak vár a csillagászokra, kiderülhet ugyanis, hogy miként hat az áramlat a hatalmas viharokra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.